Niemcy głosują: europejskie dylematy w wyborach do Bundestagu

Przed wyborami do Bundestagu Niemcy są gotowi na większe ryzyko i mocne wsparcie nowych pomysłów na Europę

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Wezwanie skierowane przez Angelę Merkel podczas spotkania wyborczego w Bawarii w poprzednią niedzielę, by Europa „wzięła swój los we własne ręce”, wywołało ożywioną dyskusję. Taka postawa nie jest jednak w Niemczech nowa. Pokazuje ona przemianę polityczną, która rozpoczęła się po referendum w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2016 r. i nabrała prędkości po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Zmieniające się nastroje polityczne w Niemczech są przedmiotem nowego raportu ECFR: „Niemcy głosują: europejskie dylematy w wyborach do Bundestagu”. W podsumowaniu raportu, autorzy stwierdzają, że ambicje Niemców wobec Unii Europejskiej rosną pomimo mnogości wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń, którymi stawia ona czoło.

Niemcy zagłosują w wyborach federalnych 24 września. Dobrobyt gospodarczy, bezpieczeństwo oraz migracje zdominują kampanię wyborczą. Obecny oraz przyszły rząd zmierzy się z potrójnym wyzwaniem: czy uda mu się jednocześnie sprawić, by niemiecka opinia publiczna była zadowolona, wzmocnić Unię Europejską i zachować dla siebie przychylność środowiska międzynarodowego? Nowa analiza ECFR sugeruje, że Niemcy zdecydują się na podjęcie politycznego ryzyka i wsparcie elastycznych rozwiązań dla Europy.

W raporcie „Niemcy głosują: europejskie dylematy w wyborach do Bundestagu” Almut Möller, dyrektorka berlińskiego biura ECFR, wskazuje na subtelną zmianę w tonie wypowiedzi liderów politycznych, poczynając od kwestii kontroli i zarządzania zewnętrznymi granicami, poprzez zarządzanie w strefie euro, aż po zmianę w traktatach UE.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec (CDU), pod przywództwem Angeli Merkel oraz Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), kierowana przez Martina Schulza, byłego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, podobnie jak prawie wszystkie inne niemieckie partie polityczne, bardzo dbają o to, by Niemcy utrzymały swoje zaangażowanie w Unii Europejskiej, i również po to, by wykorzystać ją do zwielokrotnienia swoich wpływów. To zaangażowanie nie jest zagrożone przez eurosceptyczne nastroje wśród niemieckiej opinii publicznej, na których Alternatywa dla Niemiec (AfD) stara się budować swoje poparcie.

Poza pewnym niezadowoleniem wśród niemieckiej opinii publicznej z obecnego kształtu Unii Europejskiej, różne sondaże przytoczone w raporcie wskazują na ukryte zasoby poparcia wśród Niemców dla głębszej współpracy i integracji europejskiej, z czego kandydaci mogliby skorzystać w kampanii. Niektóre kwestie pozostają jednak trudne i wywołują napięcia w kraju.

Trzy sprawy pokazują najbardziej drażliwe kwestie polityki zagranicznej, które są obecnie przedmiotem debaty w kraju: niemiecka nadwyżka w handlu oraz wyzwania, które stawia przed międzynarodowym handlem Donald Trump, burzliwe stosunki z Turcją i niepewne relacje niemiecko-rosyjskie. Niemieccy decydenci będą musieli znaleźć rzeczywisty kompromis między obroną interesów Niemiec i Europy a dialogiem.

W zderzeniu z Brexitem i Trumpem niemieccy politycy wykazują się niespotykaną wcześniej pewnością, że mogą »wziąć byka za rogi« i dążyć do powołania nowych koalicji wewnątrz Unii Europejskiej”, stwierdza Almut Möller. „Niemcy muszą jednak być gotowe na kompromis w kwestii najważniejszych polityk UE, takich jak na przykład plan Emmanuela Macrona na reformę strefy euro. Sami Niemcy również muszą wykazać się wsparciem dla tych inicjatyw”.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.