Tajwan pomiędzy Xi i Trumpem

Koniec ograniczeń? Tajwan w erze Tsai, Xi i Trumpa

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Po wyborze Pani Tsai Ing-wen na prezydenta Tajwanu w ostatnim roku, relacje między Chinami a Tajwanem uległy ponownemu pogorszeniu. Nowa edycja wydawanej przez ECFR serii China Analysis pt. „Tajwan pomiędzy Xi i Trumpem” ukazuje, że Tajwan znajduje się między przysłowiowym młotem a kowadłem. Rząd Tsai posiada ograniczone możliwości manewru, próbując wyznaczać swoją ścieżkę niezależnie od Chin. Prezydent położyła nacisk na reformy społeczne i transformację tajwańskiej gospodarki, jednocześnie po cichu zmniejszając zależność od rynku kontynentalnych Chin. Jednakże pomimo prób Tsai, by uniknąć rozgłosu i nie rozdrażniać Chin, Chińska Partia Komunistyczna ma strategiczny interes, by osłabić jej macierzystą partię – Demokratyczną Partię Postępową, opowiadającą się za niepodległością, i wzmocnić opozycyjny Kuomintang przez wyborami samorządowymi w 2018 r.

Nieprzewidywalność polityki Donalda Trumpa wobec Chin i Tajwanu jedynie wzmacnia napięcia. Transakcyjne podejście Trumpa do Pekinu wzbudziło obawy w Tajpej, że Tajwan może stać się kartą przetargową w większej, amerykańsko-chińskiej grze. Jednocześnie pojawiają się pogłoski o dużym kontrakcie na sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia dla Tajwanu, co oznaczałoby powrót „Trumpa-biznesmena”.

Kwestia Tajwanu zaognia również stosunki między Unią Europejską a Chinami. „Wzrost niestabilności w trójkącie USA-Chiny-Tajwan może utrudnić realizację deklarowanego przez UE celu, by «rozważyć rozpoczęcie negocjacji na temat inwestycji na Tajwanie»”, stwierdza Mathieu Duchâtel, senior policy fellow i wicedyrektor programu Azja i Chiny w ECFR. Zauważa też, że „Europa powinna dążyć do tego celu w powiązaniu z trwającą zmianą podejścia do relacji inwestycyjnych z Chinami. Dla Europy Tajwan nie stanowi karty przetargowej służącej uzyskaniu lepszych warunków od Chin, ale jest partnerem, z którym można uzyskać intensywniejsze więzi gospodarcze, kulturowe i społeczne”.

W nowy wydaniu China Analysis można znaleźć następujące artykuły:
•    Jak z obu stron wyglądają relacje między Chinami a Tajwanem w erze Trumpa?
•    Nowa Polityka Południowa Tsai Ing-wen: spojrzenie z Pekinu
•    Czy możliwy jest gospodarczy reset w Tajwanie?

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.