Crimintern: jak Kreml wykorzystuje sieci przestępcze w Europie

Coraz więcej wskazuje na powiązania między sieciami przestępczymi a kremlowskim aparatem bezpieczeństwa

Publication cover
Pełny tekst dostępny w

Rosyjskie agencje wywiadowcze rutynowo wykorzystują zorganizowane grupy przestępcze w Europie jako instrumenty do działalności wywiadowczej i wywierania politycznego wpływu, stwierdza nowy raport ECFR.

Publikacja pt. „Crimintern: jak Kreml wykorzystuje sieci przestępcze w Europie” opisuje jak zorganizowane grupy przestępcze z Rosji stworzyły silne powiązania – jako sojusznicy, rozjemcy i dostawcy – z niektórymi swoimi odpowiednikami w Europie, zapewniając Kremlowi cenne narzędzie w asymetrycznej wojnie z bogatszym i potężniejszym Zachodem.

Zorganizowane grupy przestępcze są opłacane lub zmuszane, by działały na rzecz państwa rosyjskiego. Ich działalność to między innymi cyberprzestępczość, gromadzenie niemożliwych do zidentyfikowania środków finansowych celem wsparcia populistycznych partii w Europie, przemyt broni i ludzi, a nawet zabójstwa.

W raporcie jest wiele przykładów takiej działalności, od włamania do centralnych systemów informatycznych NASDAQ w 2010 r. po zabójstwa czeczeńskich bojowników w Stambule w latach 2009-11.

Autor raportu, Mark Galeotti, zaleca, by europejskie rządy i instytucje uznały rosyjską przestępczość zorganizowaną nie tylko za problem kryminalny, ale także za problem bezpieczeństwa oraz powzięły odpowiednie kroki, by ją zwalczyć. Oznacza to wzięcie na celownik aktywów grup przestępczych i ich zdolność do prania, przemieszczania i wydawania środków finansowych poprzez mechanizmy takie jak „Rosyjska pralka”, która została ujawniona w marcu przez organizację Projekt Raportowania Zorganizowanej Przestępczości i Korupcji (OCCRP).

Niestety działania policji w Europie nie nadążają w walce z tym zagrożeniem. Europejskie organy nadzoru finansowego niedawno ostrzegły Komisję Europejską, że unijne mechanizmy zapobiegające praniu pieniędzy są zagrożone niewydolnością. Jest to spowodowane po części brakiem woli w sektorze finansowym, by zareagować na ten problem.

Raport kończy się wnioskiem, że rosyjski konglomerat służb bezpieczeństwa i przestępczości zorganizowanej w przyszłości prawdopodobnie stanie się jeszcze większym problemem wraz z kontynuacją rosyjskiej kampanii mającej na celu podkopanie jedności i skuteczności Zachodu. Kluczowe jest, by Europa przygotowała ostrzejszą i skuteczniejszą odpowiedź na to zagrożenie.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.