Reset w polityce zagranicznej Chin

Specjalne wydanie w ramach serii China Analysis o nowej, bardziej otwartej na zewnątrz polityce ekonomicznej Chin

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

W ramach zaprezentowanej jesienią 2013 roku inicjatywy nowego Jedwabnego Szlaku, Chiny przedstawiły szereg projektów ekonomicznych, takich jak np. Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Pod przykuwającą uwagę nazwą kryją się inicjatywy, które będą miały ogromny wpływ na azjatyckie sąsiedztwo Chin.

Specjalne wydanie China Analysis dotyczy geopolitycznych przesłanek nowej, otwartej na zewnątrz polityki ekonomicznej Chin. Publikacja na podstawie analizy opracowań znanych chińskich ekspertów od spraw stosunków międzynarodowych, opisuje przeorientowanie założeń polityki zagranicznej rządu Xi Jinpinga z powrotem w kierunku najbliższego sąsiedztwa:

  • Era chińskiej dominacji jeszcze nie nadeszła, zaś Państwo Środka nadal nie posiada zdolności ani chęci na otwarte kwestionowanie amerykańskiego przywództwa na świecie. Chiny muszą w dalszym ciągu stawić czoła wewnętrznym problemom, a ich potęga pozostaje ograniczona.
  • Rozwój Chin jest „nieuchronny”, ale nie jest on nacechowany agresją czy gwałtownością, dlatego nie są one zagrożeniem dla światowego pokoju. Niemniej jednak, wzrost znaczenia Chin przy jednoczesnym słabnięciu Stanów Zjednoczonych i Japonii będzie stwarzał pole do rywalizacji – jednakże bez bezpośredniej konfrontacji z uwagi na strukturalne uwarunkowania.
  • Dlatego też, Chiny powinny myśleć „dwutorowo”, tj. stworzyć nowy rodzaj relacji między mocarstwami, włączając w to Stany Zjednoczone i Unię Europejską, równocześnie poprawiając swoje stosunki z rozwijającymi się państwami regionu.
  • Podsumowując, Chiny powinny skupić się na relacjach z sąsiadami, gdyż stabilne otoczenie jest kluczem do ich zrównoważonego rozwoju. Aby zagwarantować sobie taki stan rzeczy, Chiny chętne są do dzielenia się zyskami pochodzącymi z inicjatyw w ramach Jedwabnego Szlaku.

W swoim wprowadzeniu do publikacji, François Godement, Dyrektor Programu ECFR Asia & China, napisał: „Ta zmiana w polityce zagranicznej jest zdecydowanie pozytywna, choć należy pamiętać o jednej rzeczy: Prezydent Xi Jinping jest zdolny do „błyskawicznych zwrotów”, za którymi będą podążać inni– sugerując w ten sposób, że nie ma polityki, od której nie można odstąpić, jeżeli uzna to za konieczne.”

 

Na język polski przetłumaczył Bartosz Duda.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.