Koniec „AfPak”: Czas na zmianę polityki Europy wobec Pakistanu
Czas na zmianę polityki UE wobec Pakistanu
To najwyższy czas dla Europy, aby pójść dalej poza dotychczasowy schemat pt. „AfPak” (czyli traktowanie Afganistanu i Pakistanu jako jednolitego geopolitycznego regionu) i opracować nową politykę wobec Pakistanu.
Premier Nawaz Sharif, który został wybrany w zeszłym roku, stara się utrzymać przy władzy, podczas gdy starcia antyrządowe nadal trwają w Islamabadzie. Były krykiecista Imran Khan i muzułmański duchowny Tahir-ul-Qadri oskarżają rząd o korupcję i oszustwo wyborcze oraz domagają się jego dymisji.
W ostatni weekend, 30 tyś. protestujących starło się z siłami bezpieczeństwa i próbowało szturmować dom premiera po tym jak doszło do fiaska rozmów między partiami opozycyjnymi a rządem. Starcia, w których zginęły trzy osoby, zwiększyły obawy przed ewentualnym wojskowym puczem gdy siły NATO wycofają się z Afganistanu.
W nowej publikacji, „After AfPak”, ekspertka ECFR Angela Stanzel twierdzi, że jest czas, aby UE opracowała nową politykę wobec Pakistanu. Od czasów zamachów 11 września, Europejczycy widzieli Pakistan przez pryzmat Afganistanu – co stało się znane pod skrótem „AfPak”.
Ponieważ wojska NATO wycofają się z Afganistanu, ważną kwestią dlaUE pozostaje, aby zapobiec by Pakistan stał się upadłym państwem. Ale UE nie nadąża za zmianami w Pakistanie, który ma coraz większą rolę w zwiększającej się konkurencji w regionie między zewnętrznymi aktorami – w szczególności dotyczy to Chin i Indii.
Stanzel twierdzi, że Europa potrzebuje nowej polityki, która będzie brać pod uwagę regionalną dynamikę oraz zewnętrznych aktorów, która będzie pierwszym krokiem w kierunku szerszej europejskiej strategii w Azji Południowej.
UE powinna:
- zobaczyć Pakistan nie tylko jako zagrożenie bezpieczeństwa w Afganistanie, ale raczej jako część problemów regionie jako całości;
- użyć swoich wpływów jako największy partner handlowy Pakistanu i jedno z jego największych źródeł pomocy rozwojowej, aby nawiązać konstruktywny dialog z Pakistanem w obszarze bezpieczeństwa i promować współpracę regionalną.
„Jeśli Europa będzie nadal widzieć Pakistan przez pryzmat 'AfPak’, jest prawdopodobne, że będzie ponosić polityczne porażki „- Angela Stanzel
European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.