China Analysis: Chińska polityka sąsiedztwa

W ciągu ostatniej dekady stosunki między Chinami a ich sąsiadami uległy radykalnym zmianom

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Wszystkie wydarzenia geopolityczne w Azji są ściśle związane z nową chińską polityką sąsiedztwa. W ciągu ostatniej dekady stosunki między Chinami a ich sąsiadami uległy radykalnym zmianom. Dążenie Chin do rozwijania sprzyjającego otoczenia regionalnego zostało zastąpione przez nowy rodzaj polityki zagranicznej: pokazywanie asertywności w polityce morskiej i realizowanie silnej polityki handlowej. Jak zatem sąsiedzi reagują na tę nową politykę sąsiedztwa? Czy Chiny stają się zalążkiem regionalnej integracji gospodarczej i kluczowym graczem na rozległym polu różnych konfliktów regionalnych?

Najnowsze wydanie China Analysis, opublikowane przez ECFR i Asia Centre, analizuje politykę sąsiedztwa Chin:

  • Czy Chiny mają hegemoniczne aspiracje? Grono zajmujące się chińską polityką zagraniczną jest podzielone pomiędzy tych, którzy są zafascynowani rozwojem Chin jako „supermocarstwa” ” oraz tych, którzy preferują powściągliwe i ewolucyjne podejście, które jest echem koncepcji Deng Xiaopinga dotyczących „pokojowego wzrostu ” i narodu, który nie chce skupiać na sobie uwagi innych.
  • Nowy konflikt między Chinami a Indiami? Poziom zaufania między Chinami i Indiami pozostaje niski. W tym samym czasie współpraca między Indiami a USA wzmogła napięcia w stosunkach dotyczących tras żeglugowych na Oceanie Indyjskim. Chińscy analitycy polityki zagranicznej postrzegają to, jako „wyzwanie dla bezpieczeństwa” i myślą, że Chiny powinny „przedsięwziąć środki ostrożności”.
  • Czy Mongolia jest idealnym sąsiadem Chin? Między krajami nie ma konfliktu, a ich gospodarki wzajemnie się uzupełniają: Mongolia ma surowce, których Chiny potrzebują, ale aby skutecznie je eksploatować potrzebuje chińskich technologii i inwestycji kapitałowych. Jednak Chiny martwi strategia Mongolii w odniesieniu do innych sąsiadów.
  • Jakie są interesy Chin w Azji Centralnej? Wydaje się, że Chiny zobowiązały się do angażowania się w Azji Środkowej – zarówno dwustronne, jak i w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Ale państwa Azji Środkowej chcą utrzymania istniejącego regionalnego geopolitycznego balansu sił i nie chcą być strategicznie uzależnione od innego pojedynczego państwa.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.