Wybory i konsolidacja demokracji w Tunezji

Europa powinna uczynić wsparcie dla Tunezji priorytetem w swojej polityce wobec regionu

Anthony Dworkin
Research Director
Senior Policy Fellow
Publication cover
Full text available in
Summary available in

Tunezyjskie wybory parlamentarne są znaczącym krokiem w transformacji tego kraju. Podczas gdy reformy demokratyczne rozpoczęte po Arabskiej Wiośnie w 2011 roku zostały zahamowane w pozostałych krajach Bliskiego Wschodu, Tunezja ciągle daje nadzieję na prawdziwą demokratyczną transformację. Niemniej jednak, aby utrwalić demokratyczny system po jesiennych wyborach, kraj ten będzie musiał stawić czoła dalszym wyzwaniom.

W przedstawionym policy paper, Senior Policy Fellow ECFR Anthony Dworkin bada kolejne kroki potrzebne do konsolidacji demokracji w Tunezji. Zwraca uwagę, że lokalni politycy muszą pokazać, iż potrafią powołać efektywny rząd oraz uniknąć polaryzacji, która w zeszłym roku niemal pogrzebała proces przemian. Następnie muszą dowieść, że ten rząd będzie potrafił uporać się z problemami ekonomicznymi i zagrożeniami dla bezpieczeństwa kraju tak, aby Tunezyjczycy nie czuli, że demokracja jedynie pogorszyła ich warunki życia.

Anthony Dworkin ostrzega, że niska frekwencja w czasie wyborów może okazać się sygnałem ostrzegawczym wskazującym na polityczne niezadowolenie. Oprócz tego, Tunezja będzie musiała zreformować swoje państwo. Będzie musiała wdrożyć zasadnicze reformy związane z administracją publiczną, siłami bezpieczeństwa i systemem sądownictwa, aby zrealizować najważniejsze ambicje rewolucji i przezwyciężyć potencjalny opór ze strony przeciwników zmian.

Anthony Dworkin zaznacza, że UE ma ogromny interes w tym, by tunezyjski eksperyment zakończył się sukcesem. Ekspert ECFR sugeruje, że Europa, kiedy w regionie dominują negatywne trendy, powinna rozważyć zmiany w swojej polityce dotyczącej tego regionu i przyznać pierwszeństwo działaniom wspierającym Tunezję poprzez:

  • Przyczynienie się do tego, aby krótkoterminowe reformy ekonomiczne nie uderzyły w najuboższych
  • Bardziej przejrzystą pomoc Tunezji w walce z terroryzmem
  • Podwojenie swoich wysiłków w promocji różnego rodzaju wymian (m.in. edukacyjnych) z Tunezyjczykami
  • Zapewnienie inwestycji w celu stworzenia nowych miejsc pracy i poprawy jakości usług
  • Zaoferowanie swojego partnerstwa w reformie państwa

„Tylko poprzez zaszczepienie prawdziwej zmiany pośród starej ekipy, która ciągle zasiada w państwowych instytucjach, Tunezja może zrealizować ideały, które popchnęły ludzi ku rewolucji.”

 

Na język polski przetłumaczył Bartosz Duda.