Zmiana władzy w Katarze: polityka kontynuacji

Katar stał się jednym z najbardziej wpływowych graczy w regionie Zatoki Perskiej

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w
Katar stał się jednym z najbardziej wpływowych graczy w regionie Zatoki Perskiej. Znany z zawrotnego rozwoju infrastruktury, udanych starań o zorganizowanie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku, ekspansywnych inwestycji energetycznych za granicą i jego roli we wspieraniu islamistów, Katar jest obecnie aktywnym graczem w polityce zagranicznej, co jeszcze bardziej będzie powodowało, że będzie on znajdować się w centrum międzynarodowej uwagi w najbliższych latach.
 
W nowej publikacji ECFR – „Qatar’s leadership transition: like father, like son” – Andrew Hammond analizuje, dlaczego Katar wymyka się oczekiwaniomm jeśli chodzi o jego powiązania z grupami Islamistów, a także ocenia główne wyzwania polityki wewnętrznej i zagranicznej, przed którymi stoi Katar pod nowym przywództwem emira Tamima. Oto niektóre z politycznych prognoz :
 
  • Rząd uporządkuje politykę wewnętrzną, aby odpowiedzieć na obawy zwykłych Katarczyków związane z przyspieszonym rozwojem poprzedzającym Mistrzostwa 2022, rezygnując jednocześnie z tylko części dążeń w polityce zagranicznej i i inwestycjach zagranicznych obecnych od 1995 roku.
  • Ogromne zasoby gazu ziemnego w Katarze zapewnią mu pozycję w bezpieczeństwie energetycznym wielu krajów na wiele lat naprzód.
  • Przywódcy Kataru nadal będą krytykować Egipt za represje wobec politycznej opozycji – Bractwa Muzułmańskiego i przetrzymywanie w areszcie obalonego prezydenta Mursiego, podsycając obecne juz antagonizmy między Katarem i Egiptem włączając zwolenników Egiptu w Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej.
  • Innowacją Kataru w podejściu do polityki z krajami arabskimi jest utożsamianie ruchu reprezentującego „polityczny Islam” z politycznym centrum, jako części szerszych dążeń wpływających na nowe arabskie odrodzenie. W ten sposób, Katar będzie nadal wspierać Bractwo Muzułmańskie w Syrii, tłumacząc się, że jest to jedyna umiarkowana islamistyczna siła, z którą Zachód może i powinien rozmawiać.
  • Doha pozostanie „oazą islamizmu” w Zatoce Perskiej i w świecie arabskim. To znaczy pozostanie miejscem, w którym islamistyczne partie mogą regularnie organizować swoje spotkania i wpływać na dyskurs publiczny mając w rękach medialną amunicję w postaci Al Jazeera, która dociera z przekazem do całego świata arabskiego.
 
„Katar ma kontakty i wpływy, budowane przez lata,  wśród ruchów islamistycznych, i nic nie wskazuje, że wycofa się ze swojego przekonania, że polityczny islam pozostaje w sercu arabskiej polityki. Nowi przywódcy Kataru zamierzają pozostać na wytyczonej ścieżce, w ramach której podkreślaja się bardzo wyraźnie niezależną tożsamość polityczną, gospodarczą, religijną i kulturową Kataru. Katar nadal będzie wspierać zaangażowanie UE w Zatoce Perskiej i regionie poprzez swoje powiązania z ruchami islamistycznymi i relacje z mniejszymi państwami Zatoki, które oparły saudyjskich błaganiom o zdystansowania się wobec Iranu.”- Andrew Hammond

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.