Rozszyfrować Algierię: początek reform?

Algieria robi nieśmiałe kroki w kierunku otwarcia gospodarki i skonfrontowania się z polityczną transformacją, mimo powszechnej spekulacji, że czeka ją kryzys

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Według najnowszego raportu ECFR, Algieria robi nieśmiałe kroki w kierunku otwarcia gospodarki i skonfrontowania się z polityczną transformacją, mimo powszechnej spekulacji, że czeka ją kryzys.

Publikacja pt. “Deciphering Algeria: The stirrings of reform?” autorstwa Andrew Lebovich’a, Visiting Fellow ECFR, bada wyzwania dotyczące gospodarki i bezpieczeństwa, przed którymi stoi największy kraj Afryki. Raport poddaje w wątpliwość powszechne postrzeganie Algierii jako stabilnego kraju, ale w stagnacji, reprezentując pogląd, że kraj stopniowo zaczął się otwierać.

W obszarze bezpieczeństwa, Algieria zwiększyła swoją współpracę z sąsiadami i wzmocniła własny aparat bezpieczeństwa wewnętrznego w odpowiedzi na zagrożenia terrorystyczne i niestabilność pochodzące spoza granic Algierii. Przykładem zagrożenia tego typu terroryzmem był atak w Ajn Amenas w 2013 roku, który był najprawdopodobniej zorganizowany w północnym Mali i Libii.

Jeśli chodzi o gospodarkę, jest powszechna zgoda, że potrzebne są reformy gospodarcze, które wpłyną na wysoce subsydiowany wewnętrzny rynek Algierii stojący przed zagrożeniem spadku cen ropy. Jednak propozycje reform były jak dotąd powstrzymywane przez złożoną dynamikę politycznej rzeczywistości w Algierii i liczne obawy, że wzrost cen wywoła protesty i niepokoje. Jednakże w debacie publicznej pojawia się coraz więcej głosów sprzeciwu i rośnie presja nowych opinii z sektora biznesowego i rządowego popierających zmniejszenie zależności Algierii od ropy naftowej.

Publikacja wskazuje również na rozwój relacji między Algierią a niektórymi z jej bliższych europejskich sąsiadów, w tym z Włochami i Hiszpanią. Ostrzega jednak instytucje UE i państw członkowskich chcące nawiązać bliższe relacje z Algierią przed zbyt wysokimi żądaniami wobec Algieru i zamiast tego doradza pracować nad poprawą istniejącej infrastruktury dla ropy naftowej i zaoferować pomoc Algierii w dywersyfikacji jej gospodarki.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.