Bezpieczna Europa po Brexicie
Potrzeba pragmatycznych rozwiązań w polityce zagranicznej i obrony UE po Brexicie
Według europejskiej grupy refleksyjnej prowadzonej przez Martę Dassù, Wolfganga Ischingera, Pierre'a Vimonta i Roberta Coopera, która została zainicjowana przez ECFR, nadszedł czas, aby opracować nowe partnerstwo dla bezpieczeństwa między UE a Wielką Brytanią, które zwiększy obronność i wypływy Europy na świecie.
Podczas gdy przywódcy UE udają się na szczyt Rady Europejskiej, aby w tym tygodniu złożyć podpisy pod umową regulującą okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, raport ECFR pt. „Bezpieczna Europa po Brexicie” dowodzi, że okres przejściowy będzie również potrzebny w dziedzinie bezpieczeństwa wewnątrz UE, aby zagwarantować, że współpraca od szczebla walki z cyberprzestępstwami do działań policji nie zostanie zablokowana po marcu 2019 r. Autorzy raportu popierają zatem koncepcję stworzenia traktatu w sprawie bezpieczeństwa wewnętrznego i egzekwowania prawa po upłynięciu okresu przejściowego. Po Brexicie bezpieczeństwo Europy będzie wymagać elastycznych rozwiązań, które zachęcą do obopólnej współpracy kraje UE i Wielką Brytanią. Nie powinno się pozwalać, by dynamika negocjacji w sprawie Brexitu zmniejszyła szanse na kreatywne porozumienie w tej dziedzinie, z korzyścią dla wszystkich stron.
European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.