Z kim budować świat? Unia Europejska i kryzys multilateralizmu

Czy na miejsce liberalnego porządku międzynarodowego „wróci dżungla” i prawo silniejszego?

Goście

Sebastian Dullien – Senior Policy Fellow w ECFR, ekspert ds. handlu
Bogdan Góralczyk – dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, politolog, sinolog, dyplomata, publicysta
Maaike Okano-Heijmans – Senior Research Fellow w Instytucie Clingendael, ekspertka ds. Japonii i Chin
Shujiro Urata – wykładowca Waseda University, ekspert ds. handlu

Moderacja

 Lykke Friis – korespondentka Berlingske w Berlinie i szefowa Duńskiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej

Zapraszamy na debatę Z kim budować świat? Unia Europejska i kryzys multilateralizmu, organizowaną przez Warszawskie Biuro ECFR.

Wtorek 26 lutego 2019 r., godz. 16:00-17:30
ul. Krucza 28, Warszawa
Hotel Mercure Grand

Bezpieczeństwo i dobrobyt Unii Europejskiej, w tym i Polski, zależy od funkcjonowania liberalnego porządku międzynarodowego opartego instytucjach multilateralnych, regulujących bezpieczeństwo międzynarodowe, reguły handlu, politykę klimatyczną, kierunki pomocy rozwojowej i wiele innych. Jednak prezydentura Donalda Trumpa i towarzysząca jej doktryna „America First” pozbawiła ten porządek gwarancji wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych w czasie, gdy mnożą się wobec niego wyzwanie, w tym ze strony Chin.

Wobec ryzyka, że na miejsce liberalnego porządku międzynarodowego „wróci dżungla” i prawo silniejszego, jak pisze Robert Kagan, Unia Europejska szuka partnerów, którzy podobnie postrzegają świat i mogą być sojusznikami w obronie i reformie multilateralizmu. Przykładem tego jest funkcjonująca od 1 lutego umowa handlowa UE-Japonia, która ma dać nowy impuls handlowi międzynarodowego pomimo coraz większego paraliżu w ramach Światowej Organizacji Handlu. Obszarów, w których kraje przywiązane do porządku liberalnego powinny ze sobą bliżej współpracować, jest oczywiście więcej: bezpieczeństwo międzynarodowe, prawa człowieka, pomoc rozwojowa, nowe technologie.

Podczas tej debaty zastanowimy się, jakie możliwości stoją przed Unią Europejską, by odpowiedzieć to wyzwanie. Jak zabezpieczyć żywotne interesy Unii? Z kim możemy budować koalicje i w jakich obszarach? Jak na nowe inicjatywy zareagują Chiny? Jaki wyglądać może nowy porządek międzynarodowy i w jakim stopniu Stany Zjednoczone pozostaną jego filarem?

 

Dyskusja odbędzie się w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Udział w debacie jest bezpłatny, ale uprzejmie prosimy o rejestrację