UE w czasach pandemii: czy czeka nas przełom?

Jakie będzie dziedzictwo kryzysu koronowirusa? Czy Unia stoi przed kolejnym ważnym krokiem w integracji? W jaki sposób podjęte w ostatnim czasie decyzje wpływają na pozycję UE w świecie?

Online

Goście

  • Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  • Piotr Buras, dyrektor Warszawskiego Biura ECFR
  • dr Marcin Kędzierski, Katedra Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego
  • dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, Katedra Polityk Unii Europejskiej, Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
     

Moderacja

Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego

Pandemia wystawiła Unię Europejską na kolejną w ostatnich latach próbę i może zmienić ją nie mniej niż inne kryzysy minionej dekady. Kryzys euro zostawił społeczne i ekonomiczne rany, które do dziś się nie zagoiły, ale spowodował też reformy instytucjonalne, popychając integrację do przodu. Kryzys uchodźczy z 2015 roku wzmocnił falę populizmu i napięcia między państwami UE. W ostatnim czasie problem migracji nieco stracił na znaczeniu, ale wobec braku trwałych rozwiązań może odżyć na nowo.

Jakie będzie dziedzictwo kryzysu koronowirusa? Propozycja budżetu Unii Europejskiej przedstawiona przez Komisje w maju br. i zawierająca dodatkowe 750 miliardów euro na walkę z konsekwencjami kryzysu jest cezurą skłaniającą do dokonania wstępnego bilansu. Na początku pandemii dominowały głosy, także środowiskach silnie proeuropejskich, że Unia zawodzi. Jednak w ostatnich tygodniach ton zmienił się diametralnie. Mowa wręcz o historycznym przełomie w integracji, porównywanym z decyzjami otwierającymi drogę do powstania Stanów Zjednoczonych. A 19 czerwca na wirtualnym szczycie Rady Europejskiej przywódcy państw UE zdecydują o kolejnych krokach, które podejmowane będą podczas prezydencji Niemiec w UE w drugiej połowie roku.

Jak jest rzeczywista waga podejmowanych dzisiaj kroków i ich perspektywy? Czy Unia stoi przed kolejnym ważnym krokiem w integracji? Jeżeli tak, to na jakiej zasadzie będzie się ona odbywała? W jaki sposób podjęte w ostatnim czasie decyzje wpływają na pozycję UE w świecie? Na czym polegać będą nowe mechanizmy solidarności w Unii Europejskiej? Co będą oznaczały dla Polski i jej polityki w Unii Europejskiej?