Suwerenność energetyczna Polski a UE: czas na nowe podejście
Goście
- Grzegorz Onichimowski, ekspert, Instytut Obywatelski
- Krzysztof Bolesta, doradca ds. klimatu i energii, Strategie 2050
- Zofia Wetmańska, wiceprezeska, Intytut Reform
- Adam Traczyk, dyrektor, More in Common Polska
Moderacja
Szymon Kardaś, Senior Policy Fellow, ECFR
Zrywanie przez Unię Europejską więzi energetycznych z Rosją sprawiło, że suwerenność energetyczna UE i jej państw członkowskich stała się kategorią o strategicznym znaczeniu zarówno w działaniach decydentów, jak i w debacie publicznej. Pojęcie to stało się szczególnie ważne dla takich państw jak Polska. Dominujące dotąd w przestrzeni publicznej podejście do suwerenności energetycznej, rozumiane najczęściej przez pryzmat bezpieczeństwa dostaw, jest już jednak zbyt wąskie w kontekście wzmacniania długoterminowej odporności Polski kryzysy gospodarcze czy energetyczne.
W ramach dyskusji zorganizowanej wspólnie przez ECFR i More in Common chcemy zastanowić się nad tym co oznacza suwerenność energetyczna współcześnie? W jaki sposób transformacja energetyczna może wpłynąć na wzmocnienie suwerenności energetycznej Polski? Jakie są główne wyzwania z tym związane? Jakie korzyści Polska może odnieść z transformacji energetycznej, a ile może stracić, jeśli będzie ją opóźniać? Czy możliwy jest konsensus polityczny w Polsce wokół przemyślanej, długofalowej strategii wzmacniania suwerenności energetycznej? Jaka powinna być aktywność Polski na forum UE, by Warszawa mogła współkształtować unijną politykę energetyczno-klimatyczną, dbając jednocześnie skutecznie o własne interesy i wzmocnienie własnej suwerenności energetycznej?
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną także główne tezy najnowszych opracowań ECFR: Indeksu Suwerenności Energetycznej państw UE oraz analizy dotyczącej wyzwań polskiej transformacji energetycznej. W trakcie spotkania przedstawione zostaną także wyniki badań opinii publicznej opracowane przez More in Common.
Prosimy o potwierdzenie udziału poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected].