Strategiczna autonomia UE? Jak Europa może zapewnić sobie bezpieczeństwo
Czy autonomia strategiczna Europy jest możliwa pod względem wojskowym?
Goście
Marcin Zaborowski (Visiting Fellow w ECFR)
Michał Baranowski (dyrektor Warszawskiego Biura German Marshall Fund)
Olivier de France (dyrektor ds. badań w IRIS w Paryżu)
Moderacja
Piotr Buras, Dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR)
Warszawskie biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) i Fundacji Konrada Adenauera (KAS) serdecznie zapraszają na debatę publiczną pt.
Strategiczna autonomia UE? Jak Europa może zapewnić sobie bezpieczeństwo
15 marca w godz. 14:00-15:30 w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a, Sala Turowicza
Prezydentura Donalda Trumpa podważyła gotowość Stanów Zjednoczonych do żyrowania bezpieczeństwa Europy w czasie, gdy kryzysy w sąsiedztwie UE uwypukliły jej zależność od amerykańskich gwarancji. Wydatki obronne państw członkowskich są zbyt małe, a ich przemysł zbrojeniowy zbyt rozdrobniony, by Unia mogła uzyskać odpowiedni stopień autonomii strategicznej bez daleko idących reform. Czy PESCO – nowa inicjatywa w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności – jest w stanie wzmocnić zdolności obronne UE? Czy państwa członkowskie będą musiały zwiększyć wydatki wojskowe, a jeśli tak, to o ile? Czy autonomia strategiczna Europy jest możliwa pod względem wojskowym i jakie przeszkody polityczne mogą stać na drodze do niej?
Relacja z debaty dostępna jest tutaj.
Debata została organizowana w związku z raportem ECFR i KAS autorstwa Marcina Zaborowskiego pt. 'Poland and European Defence integration'. Polecamy również komentarz Marka Leonarda i Norberta Röttgena na temat europejskiej obronności.
Debata odbyła się w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.