Diplomatic Morning briefing

Po raz kolejny Warszawskie Biuro ECFR wraz z Fundacją im. Heinricha Boella zorganizowało spotkanie z cyklu Diplomatic Morning Briefing.

Goście

Fabrice Leggeri, Dyrektor Frontexu

20 stycznia warszawskie biura ECFR i HBS zorganizowały pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Diplomatic Morning Briefing. Gościem specjalnym był Fabrice Leggeri, Dyrektor Frontexu. Na spotkaniu wyrażono ogólną zgodę co do historycznego wyzwania jakie niesie za sobą dla całej Europy obecny kryzys migracyjny.

W roku 2015 na Stary Kontynent przybyło około miliona migrantów, ponadto odnotowano blisko dwa miliony przypadków nielegalnych przekroczeń granicy Unii Europejskiej. Operacje Frontexu, takie jak np. operacja Posejdon w Grecji pomaga w stabilizacji sytuacji, potrzeba jednak więcej tego rodzaju działań.

Kluczowym kierunkiem, z którego napływają migranci stała się Turcja, podczas gdy szlak wiodący przez Libię staje się coraz mniej uczęszczany. Należy także podkreślić, że kryzys migracyjny wiąże się również z większymi zagrożeniami dotyczącymi bezpieczeństwa. To wszystko sprawia, że przyszłość europejskiej polityki azylowej jest niepewna. Podobnie jak w przypadku strefy euro, jest ona projektem niedokończonym przez co obecny kryzys stał się żywotnym problemem dla jej dalszego istnienia. Decydujący głos w tej sprawie będą jednak miały państwa członkowskie.

W spotkaniu wzięło udział ponad 20 uczestników – dyplomatów, przedstawicieli administracji publicznej i biznesu oraz ekspertów ds. międzynarodowych.