Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Unii Europejskiej: zmiana paradygmatu

, Berlin time (CEST, UTC+2)
Online
Facebook

To display the Facebook content provided by Meta, click the button below. This means Meta will receive technical data about your device or browser, as well as information about your visit on this page. Meta may use cookies to display the post. Meta may combine your data with other information they have collected and will process your data on US servers. For more information visit our privacy notice.

Load post

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

Goście

  • Edwin Bendyk, Prezes Zarządu, Fundacja Batorego
  • Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Dyrektorka Programu Elektroenergetyka, Forum Energii
  • Szymon Kardaś, Główny Specjalista, Zespół Rosyjski, Ośrodek Studiów Wschodnich

Moderacja

  • Piotr Buras, Dyrektor Biura w Warszawie, European Council on Foreign Relations

Agresja Rosji na Ukrainę zburzyła podstawy gospodarczych i strategicznych stosunków Unii Europejskiej z Rosją, które do tej pory w dużej mierze opierały się na handlu paliwami kopalnymi. Wojna pokazała jak bardzo zależność od Rosji ogranicza pole manewru Unii Europejski w polityce wobec Rosji i sprawiła, że głęboka redefinicja polityki energetycznej uznana została za palącą potrzebę.

Tempo odejścia od zależności energetycznej od Rosji budzi kontrowersje. Niektóre kraje domagają się natychmiastowego embarga jako środka nacisku na Moskwę, inne chcą rozkładać je w czasie. Na początku marca Komisja Europejska ogłosiła plan REPowerEU plan, zgodnie z którym do 2030 roku przestanie importować gaz, ropę i węgiel z Rosji. Ale już do końca 2022 roku celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na rosyjski gaz o 2/3.

Niezależnie od ostatecznych decyzji, mamy do czynienia ze zmianą paradygmatu w polityce bezpieczeństwa energetycznego UE i jej krajów członkowskich. Odejście od współpracy z największym zewnętrznym dostawcą paliw kopalnych otwiera szereg pytań, od których zależeć będzie przyszłość gospodarcza Europy, bezpieczeństwo geopolityczne oraz losy ochrony klimatu. Jak na nowo ułożyć relacje pomiędzy tymi trzema kluczowymi celami polityki energetycznej? W jaki sposób i jak szybko Polska i Unia Europejska zapewnić mogą stabilne dostawy energii zastępujące import z Rosji? Jakie będą międzynarodowe uwarunkowania i konsekwencje decyzji podejmowanych przez  Unię?