Rykoszet obietnic

Piotr Buras dla Instytutu Idei o tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego

„Znaczenie majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego będzie mierzone w dużym stopniu tym, jak Europa poradzi sobie z tym podwójnym wyzwaniem: „odzyskaniem” obywateli i stworzeniem instytucji zdolnych do skutecznego reprezentowania interesu europejskiego. To oczywiste, że powodzenie tej operacji nie jest pewne. Ale prawdziwe przeszkody kryją się niekoniecznie tam, gdzie zwykło się ich szukać, zaś testowane środki służące za antidotum na polityczny kryzys Europy mogą w istocie osiągnąć przeciwny skutek. (…)

W szóstym roku kryzysu Unia Europejska znajduje się w stanie rozchwiania, który mierzyć można napięciami między krajami Południa i Północy, między instytucjami europejskimi, między strefą euro a resztą UE. Wyrok wydany 25 maja przez obywateli ma być nie tylko najpoważniejszym od lat testem poparcia dla projektu integracyjnego, lecz także krokiem zmierzającym do jego odnowy.”

Pełny tekst artykułu, który ukazał się w kwartalniku Instytutu Idei (nr 6, wiosna 2014), znajduje się tutaj.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.