Przygotujcie się na nową Europę

Wizyta Angeli Merkel w Polsce 7 lutego br. następuje w bezprecedensowym dla Polski i Europy momencie.

Wizyta Angeli Merkel w Polsce 7 lutego br. następuje w bezprecedensowym dla Polski i Europy momencie. Dotknięta kryzysami wewnętrznymi (euro, fala populizmu) oraz wyzwaniami zewnętrznymi (polityka Rosji, napływ uchodźców) Unia Europejska, musi zmierzyć się z nowym zadaniem, jakim jest znalezienie adekwatnej odpowiedzi na zainicjowane przez Donalda Trumpa zmiany w polityce USA, które mogą mieć dla Europy dalekosiężne skutki. Kwestia jedności europejskiej, dla której współpraca polsko-niemiecka odgrywa istotną rolę, będzie z pewnością głównym tematem rozmów kanclerz Merkel z jej polskimi partnerami.

W najnowszym komentarzu Fundacji im. Stefana Batorego Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura ECFR i ekspert ds UE i Niemiec, pokazuje, jak zmieniają się główne paradygmaty integracji europejskiej i jakie dylematy ich nowy kształt rodzi dla UE i Polski. Tekst pozwala spojrzeć na wizytę Angeli Merkel z szerszej perspektywy problemów, które składają się na nowy kontekst stosunków polsko-niemieckich w zmieniającej się Europie.

Artykuł można pobrać tutaj.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.