Przed historyczną próbą. Polska polityka europejska w punkcie zwrotnym

Europejska przynależność Polski stoi przed historyczną próbą.

Wewnętrzna zmiana polityczna pod rządami PIS-u zachwiała poczuciem pewności, co do roli Polski w UE. Wczorajsza prymuska Europy stwarza obecnie poważne problemy. Zbiega się to z faktem wszczęcia procedury ochrony praworządności wytoczonej przeciwko Polsce z powodu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Natomiast kryzys uchodźczy wskazuje, że solidarność europejska już nie działa. Prowadzi to do rozczarowania w Brukseli i Berlinie. Ale jednak w polityce energetycznej, dotyczącej sąsiedztwa, Rosji, a także w sporze o gazociąg Nord Stream 2, obecnie Polska potrzebuje tych dwóch partnerów. Polsce grozi strukturalna marginalizacja w UE, ponieważ wycofuje się ona z centralnych obszarów unijnej polityki, takich jak euro, Schengen i polityka azylowa. Obóz polityczny PiS coraz częściej kwestionuje mechanizmy funkcjonowania UE. Jednocześnie pozytywny wizerunek Europy w  polskim społeczeństwie ulega erozji.

Europejska przynależność Polski stoi przed historyczną próbą – o tych wyzwaniach w artykule pt. „Vor einer historischen Probe Polens Europapolitik am Wendepunkt” pisze Piotr Buras. Artykuł ukazał się w ostatnim numerze magazynu „Osteuropa”, który został poświęcony tematowi konserwatywnej rewolucji w Polsce.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.