Postrzeganie administracji USA przez Chiny

Czy polityka amerykańskiej administracji, w szczególności handlowa, wobec Chin i Tajwanu wynika z jakiejś strategii?

Camille Boullenois, Jiakun Jack Zhang, Melanie Hart, Blaine Johnson, Earl Wang

Czy polityka amerykańskiej administracji, w szczególności handlowa, wobec Chin i Tajwanu wynika z jakiejś strategii?

Ostatnie wydanie ECFR China Analysis „Trump jako szansa: postrzeganie administracji USA przez Chiny” rzuca światło na prowadzoną w Chinach i na Tajwanie, pełną niuansów debatę o wewnętrznej dynamice bliskiego otoczenia prezydenta Trumpa.

Większość dyskusji w Chinach i na Tajwanie na temat amerykańskiego przywództwa koncentruje się na kwestiach handlowych z pomięciem innych strategicznie istotnych tematów, takich jak Korea Północna i Morze Południowochińskie. Jiakun Jack Zhang stwierdza, że „nadchodząca wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla stosunków chińsko-amerykańskich od lat 70.” Większość ekspertów zgadza się, że „Chiny powinny dać odpór polityce handlowej Trumpa na poziomie taktycznym, ale nie zgadzają się co do odpowiedniej długoterminowej strategii rozwoju gospodarczego Chin”.

Prezydent Trump i polityka jego rządu są traktowane poważnie w Chinach i na Tajwanie. Camille Boullenois pisze, że, w przeciwieństwie do krytyków Trumpa w Stanach Zjednoczonych i Europie, chińscy analitycy „uważają, że pozornie niespójne działania Trumpa wynikają z celowej strategii, a nie z ignorancji w kwestiach politycznych”.

Oczekuje się, że obecna strategia wobec Chin, w szczególności w zakresie handlu, utrzyma się, nawet jeśli długoterminowa perspektywa jest korzystniejsza dla Chin.

Artykuły w tej edycji China Analysis obejmują:

  • Źródła zachowania i strategii Trumpa
  • Chińskie postrzeganie polityki handlowej Trumpa
  • Czego Chiny nie dostrzegają w polityce zagranicznej USA?
  • Tajwańskie postrzeganie USA za prezydentury Trumpa

Publikacja dostępna jest online i w formacie PDF

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.