Jaka polityka europejska Wiosny Biedronia

Model polskiej obecności w Unii Europejskiej, oparty o definicję naszych interesów obowiązującą przez ostatnią dekadę, wyczerpuje się.

„Witold Jurasz zwraca uwagę na ważny deficyt w przedstawionym niedawno programie nowej partii Wiosna: brak szerszej koncepcji polityki zagranicznej i europejskiej. Ma pełną rację, bo partia, której prezentuje się jako progresywna siła proeuropejska i staje do pierwszego poważnego testu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie może pozwolić sobie na to, by jej przekaz dotyczący Unii ograniczał się do odśpiewania „Ody do radości”.

Ale jest też ważniejszy powód, dla którego partie opozycyjne, nie tylko Wiosna, muszą potraktować kwestie europejskie jako coś ważniejszego niż jeden z wielu punktów od odbębnienia. Model polskiej obecności w Unii Europejskiej, oparty o definicję naszych interesów obowiązującą przez ostatnią dekadę, wyczerpuje się. Powodem nie jest wcale tylko fatalna polityka rządu PiS, lecz ewolucja UE i wejście w nowy etap modernizacji naszego kraju (…)” – pisze Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura ECFR, w artykule polemizującym z Witoldem Juraszem.

Cały artykuł znajduje się na stronach Onet Wiadomości.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.