Eksperci ECFR o szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie ( 28-29 listopada) dotyczy trzech krajów: Gruzja i Mołdawia mają parafować umowy stowarzyszeniowe z UE oraz poczynić dalsze postępy na drodze do integracji europejskiej. Z drugiej strony Ukraina zrezygnowała w ostatniej chwili, pod naciskiem Rosji, z podpisania umowy.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie ( 28-29 listopada) dotyczy trzech krajów: Gruzja i Mołdawia mają parafować umowy stowarzyszeniowe z UE oraz poczynić dalsze postępy na drodze do integracji europejskiej. Z drugiej strony Ukraina zrezygnowała w ostatniej chwili, pod naciskiem Rosji, z podpisania umowy. Masowe protesty na ulicach Ukrainy pokazują wyraźne wsparcie społeczne dla opcji prounijnej. Jednakże Janukowycz jest nadal u władzy, a Tymoszenko pozostaje w areszcie . Jak dalej będą wyglądać stosunki UE-Ukraina?
 
Andrew Wilson: “Zasadniczym problemem jest śmiertelny paradoks. Państwa Bałtyckie oraz Europy Środkowej, które przystąpiły do UE w 2004 r. , wykonały ciężką pracę, aby zintegrować się z Unią z powodu większych długoterminowych korzyści płynących z członkostwa. Przywódcy Ukrainy oczekują od nas , że otrzymają środki unijne przed, w trakcie i po podpisaniu jakiejkolwiek umowy. Korzyści są postawione na pierwszym miejscu. UE będzie musiała zastanowić się, jak radzić sobie z krajem, który odwraca się do niej plecami i który oczekuje, że reszta świata zapłaci za jego przemiany.”
 
Kadri Liik: “Niepowodzenie Ukrainy dotyczące podpisania umowy stowarzyszeniowej z pewnością nie było życzeniem UE , ale może być błogosławieństwem w przebraniu. Zażegnano ewentualne zakłopotanie, które wynikłoby z podpisania umowy mimo niedotrzymania przez prezydenta Janukowycza najbardziej wyraźnego warunku UE – uwolnienia Tymoszenko. Ukraińskie społeczeństwo w imponujący sposób pokazało swoje proeuropejskie nastawienie. Z kolei Kreml może odkryć, że jego agresywne umizgi do Ukrainy stworzyły nowe problemy, nie rozwiązania.”
 
Stefan Meister: “Jeśli UE nie zmieni kierunku swojej Wschodniej Polityki Sąsiedztwa jest skazana na porażkę w swoich próbach przybliżenia Ukrainy do Europy. Aby skutecznie przeprowadzić reformy w państwach Partnerstwa Wschodniego, UE powinna współpracować z szerszym społeczeństwem, a nie zajmować się wyłącznie elitami.”
 
W języku angielskim na naszym blogu znajduje się seria artykułów oraz podcasty, które dotyczą szczytu Partnerstwa Wschodniego.
 
Polecamy także publikacje dotyczące tego tematu wydane w ramach programu ECFR „Szersza Europa”:
 
 
 

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.