Koniec Oslo: nowa strategia europejska w kwestii izraelsko-palestyńskiej

, Berlin time (CET, UTC+1)
Online

Guests

  • Hugh Lovatt, Policy Fellow w programie Bliski Wschód i Afryka Północna, European Council on Foreign Relations; autor raportu “Koniec Oslo: nowa strategia europejska w kwestii izraelsko-palestyńskiej“.
  • Patrycja Sasnal, kierowniczka Biura Badań Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
  • Konstanty Gebert, Associate Fellow, European Council on Foreign Relations

Chaired by

  • Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny portalu Nowa Europa Wschodnia, new.org.pl

Proces oparty na porozumieniach z Oslo wyczerpał się, a szanse na realizację rozwiązania opartego na dwóch państwach są coraz mniejsze. Europie nie udaje się zmienić w fundamentalny sposób sytuacji na miejscu, która będzie w przyszłości generować niestabilność i zagrażać europejskim interesom. Nierozwiązany konflikt będzie ciągle blokował perspektywy na zacieśnienie więzi Europy z Izraelem i Palestyną i będzie stanowił rozciągniętą w czasie porażkę międzynarodowego porządku opartego na regułach prawnych. UE powinna stworzyć nowy paradymat budowy pokoju, który będzie stawiał nacisk na likwidację okupacji i zapewnienie równych praw.

W trakcie tej debaty Hugh Lovatt, Patrycja Sasnal i Konstanty Gebert omówią działania, jakie UE powinna podjąć w obliczu tego nierozwiązanego konfliktu. Jakie narzędzia posiadają europejscy decydenci, by stworzyć nową długofalową wizję, która może stymulować pozytywną transformację po obu stronach konfliktu i przyczynić się do rozwiązania konfliktu?

Dyskusja odbędzie się w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.