Важните битки на Украйна

Бъдещето на страната ще се определи не на фронта, а от успеха или провала на икономическите реформи

Битката за Украйна не е просто въпрос на геополитика, на сблъсък на Русия със Запада. В нея става дума за съдбата на над 40 милиона украинци, както и за това дали една страна в източната периферия на Европа може да избере европейско бъдеще въпреки съпротивата на Москва и сдържаността на Брюксел.

С група от Европейския съвет за външна политика (ECFR) посетихме Киев миналата седмица, за да се срещнем не само с президента Петро Порошенко, но и с активистите от Майдана, част от които са депутати в парламента. Тези млади, енергични и убедени в каузата си хора дават надежда, че страната им може да се справи въпреки огромните си проблеми. Гражданското общество, получило нов шанс миналата година, засега компенсира донякъде слабостта на държавата. Един от примерите са доброволците, които търсят подслон и носят храна, и помощи на над 850 000 украинци, избягали от военната зона. Но дългосрочните решения предстоят.

Към замразяване на конфликта на Изток

Уязвимостта на примирието от Минск е главният риск за сигурността в момента – и двете страни се подготвят за противопоставяне, ако то бъде нарушено. Ситуацията около Мариупол все още е напрегната. Според ОССЕ след втората среща на "нормандския формат" (представители на Украйна, Русия, Германия и Франция) през февруари все още има многобройни нарушения на примирието, включително няколко десетки смъртни случая. Мисията на ОССЕ не може да потвърди оттеглянето на тежкото въоръжение, доколкото има достъп само до 4 км от общо 400-километровата граница между Украйна и Русия.

Все повече хора са съгласни, че перспективата за замразен конфликт се превръща от кошмар в най-добрата възможна опция както за Киев, така и за ЕС. Това ще отдели и умиротвори Изтока и ще отвори повече пространство за така необходимите реформи. За Русия и сепаратистите от Донбас обаче това не е предпочитан сценарий: Москва не иска да плаща сметката за енергийно най-неефективния и нереформиран регион на Украйна. А за лидерите на самопровъзгласените Донецка и Луганска народна република (ДНР и ЛНР) замразяването на конфликта би означавало загуба на сегашното им влияние в Москва и на способността им да се намесват в плановете на Украйна. Замразяването на конфликта, разбира се, би предизвикало масова хуманитарна криза, което също трябва да се има предвид от ЕС. Най-добрата опция, изглежда, е сериозна миротворческа операция на ЕС по руско-украинската граница, която да не дублира мисията на ОССЕ.

Децентрализацията е друг ключов процес, който президентът Порошенко иска да започне като контрапункт на руските идеи за автономия на ДНР и ЛНР. Идеята на Порошенко, създадена по полски модел, е да се даде по-голяма свобода на местните власти, които да събират и харчат сами местните данъци. А областното ниво за сметка на това да се назначава от Киев. Как точно обаче това да влезе в конституцията и какви да са механизмите на самоуправление предстои да се уточни. Това би била една област, в която България може да предложи туининг програми с Украйна, за които да получи европейско финансиране.

Реформите - неизбежни

"Ако не успеем, ще ни изхвърлят от управлението до шест седмици; ако успеем - след шест месеца", казва пред нашата пъстра делегация член на украинското правителство. Реформите там сега започват и ще бъдат болезнени. Затова повечето министри съзнават, че политическата им кариера може да падне жертва на големите очаквания на обществото.

Истинската битка за бъдещето на Украйна няма да се проведе на фронтовата линия, а ще се заключава в успеха или провала на икономическите реформи. Перспективите са доста мрачни. Високите разходи по отбраната (5-10 милиона долара на ден), слабите приходи от данъци, изключително ниската енергийна ефективност, големите разходи по обслужване на външния дълг, социалните плащания и осигуряването на жилища за над 850 000 вътрешно разселени лица предизвикват сериозни затруднения за украинските финанси.

Планът за намаляване на бюджетните разходи и преструктурирането на дълга ще донесе някакво облекчение. Правителството иска да вземе заем от още 40 милиарда долара, за да запълни бюджета за следващите пет години. Обещанието за кредитни линии и двустранни заеми от страни - членки на ЕС, обаче се бави.

На енергийния фронт бяха въведени нови цени на газа, но техният ефект няма да бъде усетен преди следващата зима. Междувременно правителството подготви програми за енергийна ефективност, директни компенсации за сметките за газ за най-бедната една трета от населението, както и инструменти за кредитиране.

Ситуацията със сигурността помрачи перспективите за производство на нефт и газ в Украйна. Сондажните блокове между Крим и Одеса, които могат да бъдат източник на енергоресурси, вече не са достъпни за Киев. Но Украйна днес все пак се чувства малко по-уверена в газовите си отношения с Русия, защото преговорите за обема и цената вече се провеждат много по-прозрачно с директната намеса на ЕС като трета страна. А новите реверсивни потоци от ЕС намалиха цялостната зависимост на Украйна от Русия.

Междувременно Москва демонстрира гъвкавост по отношение на цената по време на последните преговори върху газовите доставки. Това показва, че Русия ще има нужда както от украинския газов пазар, така и от украинския газов пренос в идващите години предвид прекратяването на проекта "Южен поток".

Въпреки ролята, която Украйна може и трябва да играе в европейската енергийна сигурност, тя не е включена в плановете на Брюксел за енергиен съюз. Присъединяването на Украйна към Енергийния съюз няма да струва на ЕС повече усилия от тези, които и без това полага, а ще помогне да се подобрят условията в енергетиката в страна, която е ключова за европейската енергийна сигурност. България може да лобира за това, защото тя е пряко засегната от рисковете в Украйна.

Деолигархизация е ключова дума в Киев тези дни. Неотдавнашното отстраняване на губернатора на Днепропетровска област Игор Коломойски сигнализира, че управляващите наистина имат намерение да ограничат влиянието на олигарсите и да се опитат да ги отделят от властта.

Същевременно финансистите в правителството смятат, че единствената реалистична перспектива за растеж ще дойде от "изкарването на светло" на голяма част от украинската икономика. По скорошни изчисления около 60% от бизнеса не плащат никакви данъци.

Реформите засега не са довели до намаляване на популярността на правителството, но съвсем скоро разминаването между обществените очаквания за бързо подобрение и реалността на болезнените необходими мерки ще стане видимо. Нещата вероятно ще станат по-зле, преди да се подобрят.

* Весела Чернева е директор на програмата "Европа и съседи" на Европейския съвет за външна политика (ECFR). Делегацията, посетила миналата седмица Киев, включва бившия шведски външен министър Карл Билд, проф. Тимъти Гартън Аш, преподавател в Oxford University и колумнист на в. Guardian, Силви Кауфман, редактор на в. Le Monde, и др.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dzwer avatar :-|
    ДЗВЕР
    • - 15
    • + 3

    "Мисията на ОССЕ не може да потвърди оттеглянето на тежкото въоръжение, доколкото има достъп само до 4 км от общо 400-километровата граница между Украйна и Русия." ;) аФтора не разбрал, че тежкото въоръжение не сА оттегля у Русия... прибира сА у складове и гаражЕ из ДНР и ЛНР...

    Нередност?
  • 2
    dzwer avatar :-|
    ДЗВЕР
    • - 12
    • + 5

    ... битката с глада, лека-полека сА губи.

    Нередност?
  • 3
    ivankodinov avatar :-|
    Иван K
    • - 1
    • + 20

    През март бях в централната част на Украйна и не забелязах някакъв срив на икономиката. Там живеят доста по-бедно от нас и най-важното живеят много по-некомфортно от нас. В Украйна са запазени много от особеностите на СССР.
    Забелязах и един стремеж на много хора да демонстрират украински символи, докато други хора спокойно критикуват правителството. И в предишни посещения съм забелязвал, че в Украйна хората не се страхуват да критикуват правителството.

    Нередност?
  • 4
    chuggun avatar :-|
    chuggun
    • - 11
    • + 8

    Производството им е съспано.Масово се крадат ,патенти ,технологий,уникални машини така че те няма да се оправят защото грабежа продължава.Скоро ще разберат че с лозунги за демокрация няма да забогатеят

    Нередност?
  • 5
    hirschfeld avatar :-|
    hirschfeld
    • - 19
    • + 6

    По едно време всички се чудеха, как "Работническо дело" изчезна за нула време. Едни мислеха, че се е преродило в "Дума", обаче аз като чета подобни статии виждам, че е преляло в "Капитал". То няма и как да е иначе, предвид произхода на Прокопиев.

    Нередност?
  • 6
    cuam4o avatar :-P
    Ангел
    • - 1
    • + 5

    До коментар [#4] от "chuggun":

    Приятелю ти си един "чугуний". Какви патенти какви уникални машини?!

    Нередност?
  • 7
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 9
    • + 6

    Значи войската ще бомбардира жилищни квартали.. ще избива цивилни.. и след това - икономиката била важна? И всички ще забравят бомбардировките и унищожението?

    Нередност?
  • 8
    aussie avatar :-?
    aussie
    • + 2

    Снимката е жестока. Все едно е сниман някакъв Ад.

    Нередност?
Нов коментар