Ветеранът отново нанесе удар

Ново правителство на израелския премиер Бенямин Нетаняху не вещае нищо добро за палестинските мирни преговори, иранската ядрена сделка и отношенията със САЩ

Нетаняху демонстрира защо е известен като невероятен противник
Нетаняху демонстрира защо е известен като невероятен противник
Нетаняху демонстрира защо е известен като невероятен противник    ©  reuters
Нетаняху демонстрира защо е известен като невероятен противник    ©  reuters

Още от същото, изглежда, очаква Израел през следващите четири години - по-дълбоко замразяване на мирните преговори с палестинците, твърда позиция по отношение на протичащите в момента преговори за сделка относно иранската ядрена програма и допълнително напрежение във връзките с администрацията на американския президент Барак Обама и с ЕС.

Вместо да обърнат плочата, каквито бяха прогнозите, в крайна сметка израелските гласоподаватели гарантираха нова победа на дясната партия "Ликуд" на премиера Бенямин Нетаняху на предсрочните парламентарни избори във вторник. Което изненада анализаторите предвид това, че екзит половете показваха равен резултат с основния й опонент – лявоцентристкия Ционистки съюз. А в дните преди вота "Ликуд" изоставаше на второ място в социологическите проучвания. Нетаняху обаче рязко втвърди тона през последната седмица и така мобилизира гласовете на ултранационалистическата десница. И сега симпатизантите му ще очакват да изпълни категоричните си предизборни заявки.

Той пак е тук

Предсрочният вот бе свикан в края на миналата година, тъй като Нетаняху искаше да сформира по-стабилно управление след напрежение между ключови партньори в управляващата тогава дясна коалиция. Сега според окончателните резултати от изборите "Ликуд" взима 30 места в 120-членния Кнесет, докато Ционисткият съюз печели 24 места. Трети с 14 места е съюзът от партии, доминирани от израелските араби, които се обединяват за пръв път. Това дава силен мандат на Нетаняху да сформира дясно коалиционно правителство, като за целта трябва да събере поне 61 депутатски места за мнозинство. Той е на път да оглави кабинета за четвърти път и да стане най-дълго управлявалият израелски премиер.

Нетаняху заяви, че планира да сформира правителство в рамките на две-три седмици. Той вече е провел разговори с партии, които вижда като евентуални партньори, включително десни и ултраортодоксални формации, както и центристката "Кулану", която спечели 10 места на вота. Подкрепата на последната вероятно ще бъде от решаващо значение, като още преди изборите Нетаняху предложи поста финансов министър на лидера й Моше Калон - бивш министър по социалните въпроси и по комуникациите в правителството на "Ликуд".

"Има три типа партии, които могат да се включат в коалицията на Нетаняху. Първите са клонящите по-надясно формации, представляващи заселниците, като "Еврейски дом". Вторите са тези на ултраортодоксалните евреи. И третите са по-скоро дясноцентристки, особено "Кулану". В момента въпросът е дали Нетаняху ще се обърне към центристката "Йеш Атид". Той би имал мнозинство и без нея, но тя би му позволила да се представи пред света като лидер на дясноцентристко вместо на дясно правителство", казва пред "Капитал" Матия Тоалдо, специалист по Израел от Европейския съвет за външна политика (ECFR).

В дните преди изборите Нетаняху демонстрира защо е известен като невероятен противник. Той успя да стопи разликата с Ционистки съюз и накрая дори се оказа победител. Това стана, след като в последния момент зави още по-надясно. Отмятайки се от предишните си обещания, той заяви, че няма да позволи създаването на палестинска държава (въпреки че по-късно смекчи тона и посочи, че иска съществуването на две държави, но "обстоятелствата трябва да се променят") и предупреди за "ужасяващите последици" за Израел, ако изгуби изборите. По думите му израелските араби са се мобилизирали масово да гласуват, затова неговите поддръжници задължително трябва да отидат до урните. Нетаняху направи и поредица от обещания, които биха влошили отношенията със САЩ и Европа, като например да построи хиляди нови домове за заселници в окупираните територии.

В кампанията си премиерът наблегна на базови теми, свързани със сигурността, докато за неговите опоненти и много гласоподаватели водещият въпрос бе съвсем друг - за поскъпналия живот и бавния икономически растеж. Именно тук според противниците на Нетаняху той е претърпял провал в управлението си. Но по-голямата част от израелските избиратели все още симпатизират на дясното, независимо дали са националисти, заселници или ултраортодоксални евреи. Сигурността и защитата на селищата в окупираните територии за тях са по-важни от състоянието на икономиката.

"Ястреб" в подем

Лидерът на Ционистки съюз Ицхак Херцог поздрави Нетаняху за резултата и му пожела успех. "Това не е лесна сутрин за нас и за тези, които споделят нашата насока", коментираха в изявление Херцог и другият лидер на формацията Ципи Ливни. Ционистки съюз критикува външната политика на Нетаняху, като се обяви в подкрепа на намирането на решение на палестинския проблем, базирано на съществуването на две държави, и обеща да възстанови отношенията както с палестинците, така и с международната общност.

Но именно позицията на "ястреб" на Нетаняху по тази и други теми го направи популярен сред десните избиратели, макар да го превърна в силно поляризираща фигура. И сега според Тоалдо той ще продължи по същия начин. "През последните дни Нетаняху води много дясна кампания и спечели благодарение на нея. И имайки предвид и миналите му действия, може да се очаква, че той ще се придържа към нея. Дори в крайна сметка да включи и центристки партии в управлението си, "Кулану" и "Йеш Атид" не са центристки по отношение на външната политика, а по отношения на икономиката", твърди експертът от ECFR. По думите му никоя от тях не подкрепя предприемането на съществени отстъпки пред палестинците и имат същата гледна точка за Иран като Нетаняху. "Ако те се присъединят към коалицията, договорката ще бъде те да имат икономически портфейли, а премиерът да се занимава с външната политика", прогнозира Тоалдо.

От палестинска гледна точка резултатите от изборите са силно притеснителни и само ще засилят решимостта за защита на палестинската кауза по всякакъв начин, включително чрез Международния наказателен съд. Саеб Еракат - главният палестински преговарящ в мирните преговори с Израел, които се провалиха миналия април, заяви, че палестинците ще продължат с основната си цел за създаване на държава. Той коментира, че победата на Нетаняху е показала "успеха на една кампания, базирана на селищата, расизма, апартейда и отказа на фундаментални права на палестинците".

След изборите САЩ, ЕС и ООН заявиха, че очакват Израел да продължи с близкоизточния мирен процес. Белият дом порица Нетаняху, че е изоставил ангажиментите си за преговори за създаването на палестинска държава, и осъди "разделящата" и "маргинализираща" риторика по време на предизборната кампания, насочена към израелските арабски гласоподаватели.

Парламентите в страни като Франция и Великобритания вече проведоха необвързващи гласувания за признаването на палестинската държавност, а Швеция дори отиде по-далеч, като официално призна Палестина. Западните страни по принцип се въздържат от подобна стъпка, смятайки, че всичко това трябва да се постигне чрез преговори. Но след като Нетаняху сега заяви, че изоставя принципа за съществуването на две държави, този аргумент става все по-труден за поддържане. А междувременно опасността от нова кървава ескалация на конфликта между Израел и "Хамас" в ивицата Газа дебне зад ъгъла.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dania4545 avatar :-|
    Jeck Mayer
    • - 1
    • + 8

    всички палестинци всъщност са йорданци!до 1968г.там е било йордания.проблемът е в това,че йорданците не ги искат а и останалите арабски държави ги използват за маша.аз лично мисля,че докато руснаците искат високи цени на нефта,нещата там няма да се оправят

    Нередност?
  • 2
    plamenhristov5 avatar :-?
    plamenhristov5
    • - 2
    • + 2

    доброто на този резултат е, че може да ускори Близкоизточния мирен процес

    Нередност?
  • 3
    dekster avatar :-|
    КЛЮЧАРЪ
    • - 4

    До коментар [#2] от "plamenhristov5":

    Какъв мирен процес с Биби, бе пич? Като не си наясно, поне виж подзглавието...

    Нередност?
  • 4
    dekster avatar :-|
    КЛЮЧАРЪ
    • - 3

    ...по темата: на мошетата явно няма да им дойде акъла. Биби Нетеняху живее някъде в осемдесетте години, все още прокарва ултрационистка реторика и се зъби на всички в Близкия Изток. Трудно му е да осъзнае, че политическите условия в района са различни и оттам идва и трудното му разбирателство с администрацията на Обама. Американците имат различни приоритети, зад кулисите в момента дори си сътрудничат с Иран в Сирия и Ирак. Дори тежестта на Йордания и кюрдите е по-голяма в момента.

    Нередност?
Нов коментар