Brexit może dotknąć obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w Europie

Według najnowszego raportu ECFR, Brexit będzie oznaczał niekorzystne zmiany dla 1,2 mln Brytyjczyków mieszkających na terenie UE

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może stanowić zagrożenie dla pracy, nieruchomości oraz opieki zdrowotnej 1,2 miliona Brytyjczyków mieszkających w Europie. Taki wniosek wynika z najnowszych badań ECFR.

Sieć badaczy z 28 krajów EU zgromadziła dokładne dane o tym, co Brexit może oznaczać dla Brytyjskich emigrantów w ich krajach, porównując zasady podejmowania pracy, studiów, zakupu nieruchomości, oraz dostępu do opieki zdrowotnej i emerytur dla obywateli z UE oraz spoza niej.

Po Brexicie Wielka Brytania może mieć dwie opcje. Jedną z nich jest do dołączenie do Islandii i Norwegii w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) lub do Szwajcarii w Europejskiej Strefie Wolnego Handlu (EFTA). Alternatywną opcją dla Londynu jest wynegocjowanie bilateralnych umów z każdym z 27 państw członkowskich. Raport ECFR przygląda się kwestiom, które musiałyby być przedmiotem takich umów.
 

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.