Reframing Germany’s Russia policy – an opportunity for the EU

Kryzys na Ukrainie pokazuje jak bardzo przedawniona jest polityka Berlina

Publication cover
Pełny tekst dostępny w

Według raportu opublikowanego przez ECFR zarówno Niemcy jak i cała Europa potrzebują nowej polityki bezpieczeństwa uwzględniającej Rosję oraz państwa Partnerstwa Wschodniego, która nie ugięłaby się pod naporem dominacji Moskwy. Autor publikacji Stefan Meister twierdzi, że państwa UE powinny wymusić na Niemczech objęcie roli lidera.

Podczas gdy kryzys na Ukrainie się pogłębia, polityka Niemiec wobec Rosji jest zbyt idealistyczna i nie współgra z realpolitik prowadzoną przez Putina w stosunku do państw byłego bloku radzieckiego. Propozycje autora są następujące:

•    Nowa polityka Niemiec wobec Europy Wschodniej powinna być oparta o współpracę, nie będąc równocześnie podległą Kremlowi.
•    Państwa Europejskie powinny skorzystać z nowego dystansu Berlina wobec Moskwy i powinny popchnąć Niemcy by objęły rolę lidera we wspólnej polityce wobec Rosji i państw Partnerstwa Wschodniego.
•    Jednocześnie UE powinna pomóc w ukształtowaniu nowego porządku bezpieczeństwa w Europie, który obejmowałby Rosję oraz państwa Partnerstwa Wschodniego bez uginania się pod naporem Moskwy, która pragnie zdominować swoich sąsiadów.

Autor publikacji uważa, że obecny kryzys na Ukrainie „przyniósł znaczącą zmianę oraz szansę by rozwinąć politykę UE wobec Rosji. Koalicja w Berlinie jest zarządzana przez Kanclerz o wiele bardziej krytyczną wobec Rosji niż poprzednie rządy. Kryzys na Ukrainie ukazał elicie rządzącej Niemiec prawdziwą wagę Partnerstwa Wschodniego.”

W rzeczywistości rosyjska elita nie chce reformy politycznej ponieważ „od dawna pojęła że praworządność, przejrzystość oraz zwiększona konkurencja polityczna ograniczy ich władzę i przywileje.

Tło: Od kiedy Władimir Putin powrócił na fotel prezydenta w 2012 roku, sprzeczności między Rosją a Niemcami zaczęły narastać. Berlin zawsze był obrońcą Moskwy w UE, ponieważ modernizacja Rosji pasowała idealnie do niemieckich interesów ekonomicznych.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.