Nowa perspektywa sankcji UE wobec Iranu po tymczasowym porozumieniu

Europa powinna być bardziej aktywna, aby zwiększyć szanse osiągnięcia oraz wdrożenia końcowego porozumienia w kwestii programu nuklearnego Iranu

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Według dwóch ostatnich publikacji wydanych przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR), Europa powinna być bardziej aktywna, aby zwiększyć szanse osiągnięcia oraz wdrożenia końcowego porozumienia w kwestii programu nuklearnego Iranu.

Podczas gdy państwa grupy E3+3 intensywnie negocjują z Iranem, by zdążyć z ostatecznymi postanowieniami do końca miesiąca, autorzy publikacji zwracają uwagę, że Europa może zrobić więcej by zachować dyplomatyczny charakter rozmów. Porozumienie nuklearne umocniłoby  pozycję Europy w jej dążeniach do nierozprzestrzeniania broni nuklearnej i pozwoliłoby uniknąć zbrojnej eskalacji, a także dać szansę podjęcia rozmów z Iranem dot.  bezpieczeństwa w regionie.

Aniseh Bassiri Tabrizi z ECFR podkreśla ilość przeszkód z jakimi Europa będzie musiała się zmierzyć w reazliwaniu ograniczonych koncesji, zagwarantowanych Iranowi w tymczasowym porozumieniu nuklearnym. Wbrew wszelkim obawom, Wspólny Plan Działania (JPA) nie przyczynił się do demontażu systemu sankcji ani do nadmiernego zainteresowania firm europejskich irańskim rynkiem. Autorka ostrzega natomiast, że wyzwania stojące przed Europą, wynikające z wypełnienia zobowiązań w ramach tymczasowego porozumienia, mogą w rezultacie wpłynąć negatywnie na perspektywę dalszych rozmów dotyczących kwestii nuklearnych poprzez:

  • osłabienie wewnętrznej pozycji prezydenta Rouhaniego, jego elastyczność do podjęcia negocjacji oraz jego umiejętność do pokazywania korzyści wynikających z końcowego porozumienia,
  • erozję zaufania Teheranu w to, że grupa E3+3 pomoże Iranowi odzyskać dostęp do międzynarodowej sieci finansowej  w przypadku podpisania porozumienia,
  • zniszczenie dyplomatycznego wpływu grupy E3+3 na Iran.

Państwa E3+3 i Iran rozpołączyły intensywną rundę negocacji nad nowym porozumieniem nukeranym, które ma być sfinalizowane do końca przyszłego miesiąca.

W innej publikacji ECFR, Ellie Geranmayeh przedstawia cztery możliwe scenariusze, które mogą wpłynąć na kształt tych rozmów, wraz z rekomendacjami odnośnie pozycji jakie Europa może w nich zająć.

 

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.