Nowa era Chin spod znaku Xi Jinpinga

Znaczenie nowej epoki, ugruntowane w konstytucji partii, opartej na osiągnięciach Chin z ostatnich pięciu lat jest bezpośrednio związane z Xi

Publication cover

Chiny się zmieniają: polityka wewnętrzna dryfuje od autorytaryzmu do totalitaryzmu, a polityka zagraniczna staje się coraz bardziej asertywna – tak wynika z raportu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Dziewiętnasty kongres Komunistycznej Partii Chin miał być przełomowym momentem  sygnalizującym początek nowej epoki dla Chin.

W raporcie ECFR autorzy przeanalizowali historyczny kongres i przedstawili swoje spostrzeżenia dotyczące znaczenia tej nowej epoki pod względem ideologii, polityki wewnętrznej i zagranicznej. Według Mittelstaedta, kongres demonstruje zmianę, która będzie miała istotny wpływ na kształtowanie polityki Chin.

Kongres wskazał na centralną rolę lidera Xi Jinpinga w tej nowej epoce. Jest ona nie do przecenienia, ponieważ w konstytucji partii bezpośrednio odwołano się do „myśli Xi Jinpinga na temat socjalizmu o chińskiej specyfice”.

Kampania “ideologicznego wzmożenia” Jinpigna w ciągu ostatnich 5 lat miała na celu odrodzenie wartości maoistycznych i marksistowskich w społeczeństwie oraz wzmocnienie poparcia dla KPCh. Ostatni projekt przywódcy Chin ma bardziej osobisty charakter, ponieważ w celu przybliżenia ideologii partii młodemu pokoleniu specjalnie studium poświęcone „myśli Xi Jinpinga” stanie się częścią oficjalnego programu edukacyjnego w Chinach.

Ale czy rzeczywiście ideologia Xi jest tak mocno zakorzeniona w chińskim społeczeństwie? Wiele wskazuje, że zwiększona kontrola skutecznie ucisza chiński naród, ale nie jest jasne czy jest to wynikiem zaufania do partii i jej przywództwa czy raczej strachu – mówi Angela Stanzel.

Elewacja Xi Jinpinga na poziom absolutnego politycznego autorytetu wewnątrz kraju może również przełożyć się na chińską potęgę na arenie międzynarodowej. Heike Holbig wyjaśnia ambitny plan Chin polegający na kształtowaniu porządku globalnego wedle narodowych interesów. Rośnie przekonanie, że historyczne zmiany Xi w kraju oraz jego ukierunkowanie na globalizację świadczy o gotowości Chin do odegrania wiodącej roli na świecie. Szczególnie biorąc pod uwagę odwrotny trend dotyczący USA i chińską krytykę Zachodu w czasach Trumpa i Brexitu.

W odpowiedzi na pytanie w jakiej mierze retoryka „nowego typu polityki mocarstwowej” przełoży się na politykę, Sautin pisze, że poza pojawieniem się głośnych haseł o wzajemnym szacunku, podejście do stosunków chińsko-amerykańskich wygląda podobnie jak w XIX wieku.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.