European Foreign Policy Scorecard 2016

Szósta edycja ECFR Scorecard wskazauje na słabnącą rolę UE i jej wpływów w najbliższym sąsiedztwie

Dennison i inni
Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Wydanie Scorecard2016, czyli corocznej analizy ECFR zawierającej ocenę realizacji polityki zagranicznej UE i jej państw członkowskich, maluje ponury obraz polityki zagranicznej Europy. Wewnętrzny zamęt spowodowany przez kryzys uchodźczy zepchnął Europę do defensywy. UE i jej państwa członkowskie są skłonne poczynić ogromne koncesje na rzecz Turcji i innych sąsiadów, aby powstrzymać falę migrantów przed dotarciem do  Europy.  Tego typu sytuacja jest świadectwem, jak daleko Europa odeszła od swoich dążeń o regionalne przywództwo z czasów, kiedy wiodło się jej znacznie lepiej.

W 2015 roku można wymienić znaczące sukcesy polityki zagranicznej jak porozumienie nuklearne z Iranem, które w tym miesiącu doprowadziło do zniesienia sankcji nałożonych na Iran, oraz zdecydowana reakcja wobec Rosji, kiedy to UE przedłużyła ważność sankcji w jeszcze trudniejszych globalnych warunkach niż w 2014 roku. Jednakże pozostałe obszary polityki zagranicznej Europy charakteryzowała postawa niezdecydowania. Zabrakło chęci zaangażowania się poza granicami Unii. Konflikt w Syrii nadal trwa, a zainicjowany w Wiedniu tymczasowy proces pokojowy nie został zaaranżowany przez Europejczyków.

Europejskie sukcesy w polityce zagranicznej w ostatnich latach opierały się o silne przywództwo Niemiec. Głos Angeli Merkel był wyjątkowo donośny w Europie pozbawionej przywództwa większych państw. Ale rok 2015 jednocześnie obnażył paradoks niemieckiego przywództwa. Choć nadal Niemcy pozostają najbardziej skutecznym państwem europejskim na froncie polityki zagranicznej, Berlin znalazł się pod ostrzałem krytyki ze wszystkich stron za jego pozornie nadmiernie ingerujące przywództwo, które m.in. narzuciło zasady przesiedlania uchodźców.

Zapraszamy także na specjalny serwis Scorecard 2016.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.