Chiński reset wobec Azji Północno-Wschodniej

Relacje Chin z jej czterema północno-wschodnimi sąsiadami wymagają przemyślenia

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Rok 2013 i 2014 charakteryzował się istotnymi zmianami w północno-wschodnim sąsiedztwie Chin. Kim Dzong Un, obecny przywódca Korei Północnej, prowadził bardziej asertywną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa w rezultacie izolując swoje państwo jeszcze bardziej. Relacje Chin z Koreą Południową szybko uległy ociepleniu od czasu gdy prezydentem została Park Geun-hye. Na Tajwanie, Chińska Partia Narodowa  (Kuomintang, KMT) przegrała listopadowe wybory samorządowe, dając szansę na zwycięstwo w następnych wyborach parlamentarnych Demokratycznej Partii Postępu (DPP). Relacje z Japonią również się poprawiły po ostatnich dwóch, bardzo trudnych latach. Rozwój wymienionych powyżej relacji dwustronnych pozostaje niepewny, niemniej jest on kluczowy dla stabilności całej Azji.

„A China reset in Northeast Asia”, publikacja w ramach serii „China Analysis”, skupia się na relacjach Chin z jej czterema północno-wschodnimi sąsiadami. W analizie została podkreślona potrzeba ponownego przemyślenia przez Chiny regionalnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa:

  • Relacje na linii Korea Południowa-Chiny są „obecnie najlepsze w historii”, jednakże aby uniknąć koreańskiego faworyzowania Stanów Zjednoczonych, Chińczycy muszą spełnić oczekiwania Południowych Koreańczyków dotyczących gwarancji bezpieczeństwa w regionie.
  • Korea Północna, izolowana od czasu przeprowadzenia próby jądrowej w 2013 roku, wzmocniła swoje relacje z inną azjatycką potęgą – Rosją. Zbliżenie obu krajów nie jest zagrożeniem dla Chin, niemniej może ono zachęcić Państwo Środka do „przełamania lodów” z reżimem Kim Dzong Una, jednocześnie zwiększając współpracę z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi w denuklearyzacji całego półwyspu.
  • Porażka KMT w ostatnich wyborach samorządowych jest prawdopodobnie zapowiedzią zmian na szczytach władzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Choć polityka dwustronna prowadzona i zdominowana od 10 lat przez KMT nie wydaje się być główną przyczyną przegranej partii, prezydent pochodzący z DPP może dokonać znaczących zmian. Dlatego też, Pekin musi przemyśleć swoją politykę bilateralną wobec Tajwanu.
  • Największą niepewność w Azji Północno-Wschodniej wywołuje przyszłość relacji chińsko-japońskich. Po dwuletniej przerwie w spotkaniach na wysokim szczeblu głowy obu krajów spotkały się ponownie w listopadzie 2014 roku. Obustronny rozejm pozostaje jednak bardzo kruchy.      

 

Na język polski przetłumaczył Bartosz Duda.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.