Chiny: w obliczu pułapki średniego dochodu

Obawy o gospodarcze wyniki Chin w 2015 roku nie ustaną w nadchodzącej przyszłości i już obecnie przedostają się do chińskich mediów

Publication cover
Pełny tekst dostępny w
Streszczenie dostępne w

Obawy o gospodarcze wyniki Chin w 2015 roku nie ustaną w nadchodzącej przyszłości i  już obecnie przedostają się do chińskich mediów.

Publikacja (kolekcja esejów) pt. “China: Hitting the middle income wall” pod redakcją Francois Godement i Agathy Kratz, to najnowsza edycja ECFR serii China Analysis, której celem jest zrozumienie chińskich poglądów na bieżące sprawy w oparciu o chińskojęzyczne źródła. W publikacji autorzy analizują chińskie reakcje wobec lata pełnego gospodarczych zawirowań i podkreślają, że ​​choć dzięki interwencji państwa krótkoterminowo rozwiano obawy, wiele pytań dotyczących przyszłości gospodarki Chin pozostaje bez odpowiedzi.

W kolekcji znajdują się następujące eseje:

Thomas Vendryes analizuje przyszłość chińskiego przemysłu, który był głównym motorem wzrostu dla „fabryki świata” w ciągu ostatnich trzech dekad. Podczas gdy w Chinach w oficjalnej  debacie publicznej mówi się o stopniowym zbliżaniu do „nowej normalności”, są niezbite dowody, wskazane również przez chińskich autorów, świadczące o tym, że za wzrostem gospodarczym Chin stoi strukturalna nierównowaga.

Hongmei Ma zgłębia programy polityczne leżące u podstaw nowego planu dla przemysłu w Chinach: „Made in China 2025” – hasło, które stało się bardzo modne w kraju Środka. Chińscy autorzy analizują kontekst strategii i oceniają, jak ona będzie działać w praktyce.

Agatha Kratz w swoim eseju przygląda się bliżej decyzji chińskiego rządu, by podjąć interwencję, która powstrzymała spadki na giełdzie w lipcu 2015 roku. Choć dzięki interwencji udało się ustabilizować rynki w krótkim okresie, to miała ona wysokie koszty zarówno pod względem finansowym oraz dla reputacji Chin.

Autorka odnosi się również do chińskich autorów, którzy identyfikują przyczyny zawirowań na rynku związane z rynkiem i z rządem, oraz jednocześnie wyjaśnia, dlaczego działania rządu były tylko częściowym sukcesem. Ci sami autorzy analizują również znaczenie obranej polityki w dłuższym okresie i podnoszą wątpliwości wobec kondycji gospodarki Chin i perspektywy jej reformy.

W końcowym eseju Alicia Garcia Herrero analizuje kilka scenariuszy wzrostu dla chińskiej gospodarki w ciągu najbliższych pięciu lat. Rezultaty będą zależeć bezpośrednio od rodzaju działań, na które zdecyduje się rząd w celu wsparcia gospodarki, i podkreśla fakt, że po stronie popytu będzie to mieszanka polityk fiskalnych i monetarnych, a po stronie podaży będą to reformy strukturalne, które zdeterminują wielkość chińskiego wzrostu w ciągu najbliższych pięciu lat.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.