Po Wilnie: Polska i Niemcy muszą popchać politykę wschodnią UE do przodu

Grupa ekspercka ds. Partnerstwa Wschodniego ECFR i Niemieckiej Rady Spraw Zagranicznych (DGAP) spotka się w siedzibie DGAP w Berlinie, aby podjąć dalszą dyskusję nt. polityki wschodniej UE.

Goście

Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych RP,

Adam D. Rotfeld, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych i były minister do spraw zagranicznych RP,

Rainder Steenblock,  polityk Zielonych, były poseł do Bundestagu,

Rita Süssmuth, polityk CDU, była przewodnicząca Bundestagu

Karsten D. Voigt, polityk SPD, były pełnomocnik rządu federalnego  RFN ds. stosunków transatlantyckich

Moderacja

Gereon Schuch, Wicedyrektor Programu Centrum Europy Środkowej i Wschodniej Fundacji Roberta Boscha w DGAP.

Grupa ekspercka ds. Partnerstwa Wschodniego ECFR i Niemieckiej Rady Spraw Zagranicznych (DGAP) spotka się w siedzibie DGAP w Berlinie, aby podjąć dalszą dyskusję nt. polityki wschodniej UE.

Partnerstwo Wschodnie stoi w martwym punkcie, ale szczyt UE w Wilnie pod koniec listopada może to zmienić. Ministrowie spraw zagranicznych UE zmierzają ku podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, która ma na celu zbliżenie politycznie i gospodarcze. Czy Niemcy i Polska będą siłą napędową dla budowania mostów między Wschodem a Europą – co mocno popiera grupa ekspercka ds. Partnerstwa Wschodniego w swoim niedawnym memorandum?

Na to i inne pytania odpowiedzą członkowie grupy:

  • Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych RP,
  • Adam D. Rotfeld, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych i były minister do spraw zagranicznych RP,
  • Rainder Steenblock,  polityk Zielonych, były poseł do Bundestagu,
  • Rita Süssmuth, polityk CDU, była przewodnicząca Bundestagu
  • Karsten D. Voigt, polityk SPD, były pełnomocnik rządu federalnego  RFN ds. stosunków transatlantyckich.

Spotkanie będzie moderować Gereon Schuch, Wicedyrektor Programu Centrum Europy Środkowej i Wschodniej Fundacji Roberta Boscha w DGAP.

Pełny opis wydarzenia znajduje się na stronie DGAP w języku niemieckim.

Więcej informacji nt. grupy eksperckiej ds. Partnerstwa Wschodniego można odnaleźć tutaj (seminarium o polityce wschodniej UE pt. „Beyond the EaP Vilnius Summit: Reloading the EU Eastern Policy and the German-Polish Cooperation”) oraz w artykułach prasowych, które ukazały się w Gazecie Wyborczej oraz w Die Welt.