Europe’s cohesion challenge: The path of the East-Central European countries

Seminarium na temat nowatorskiego projektu ECFR: EU Cohesion Monitor

Goście

Josef Janning

21 czerwca w siedzibie ECFR odbyło się zamknięte seminarium z udziałem Josefa Janninga (ECFR Senior Policy Fellow), pomysłodawcy innowacyjnego projektu „EU Cohesion Monitor” (Monitor spójności UE) realizowanego przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR) przy wsparciu Stiftung Mercator. Warszawskie seminarium skupiło się przede wszystkim na poziomie spójności państw Europy Środkowej i Wschodniej i dynamiki, z jaką ta spójność się zmieniała na przestrzeni lat 2007-2014.

Monitor spójności UE gromadzi i systematyzuje informacje na temat stanu spójności w UE wykorzystując różne źródła i tworząc wspólny dla wszystkich państw system pomiaru stopnia spójności w dwóch wymiarach: indywidualnym oraz strukturalnym.

Biorąc pod uwagę duże zróżnocowane państw członkowskich UE, poziomy spójności w poszczewgólnych aspektach pozsotają na różnych poziomach i wynikają z czynników specyficznych dla każdego przypadku. Monitor stara się uwzględnić te niuanse proponując złozoną paletę zmiennych, które służą do określenia stopnia spójności dla każdego z państw.

Narzędzie monitora spójności jest interaktywne i zachęca do dokonywania niezliczonej liczby porównań pomiędzy poszczególnymi państwami i obserwowania zmian w stopniu spójności na przestrzeni lat 2007 – 2014.

Pełne wyniki EU Cohision monitor dostepne są na stronie internetowej projektu:https://ecfr.eu/eucohesionmonitor

A interaktywna prezentacja dostepna jest tutaj

Polecamy również publikację autorstwa Josefa Janninga dotyczacą interpretacji wyników przeprowadzonych badań.