Conference: EU-Russia Relations– Where do we go from here?
Międzynarodowa konferencja na temat stosunków UE-Rosja zorganizowana przez warszawskie biuro ECFR we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDIP).
Goście
Moderacja
Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zorganizowały konferencję 3 kwietnia pod tytułem „EU-Russia Relations – Where Do We Go From Here?”. Poniżej prezentujemy krótki opis najistotniejszych konkluzji przeprowadzonych dyskusji:
Debata poświecona była relacjom pomiędzy Rosją a Unią Europejską. Paneliści odnosili się krytycznie zarówno wobec jednej, jak i drugiej strony. Analizowali politykę Putina oraz charakter społeczeństwa rosyjskiego, które również odgrywa bardzo ważną rolę w kryzysie krymskim. Istotnym elementem krajoobrazu politycznego Rosji jest również elita skupiona wokół osoby Putina podatna na jakiekolwiek zmiany przy sterach władzy. Stwierdzono, że Unia Europejska powinna być odporna na retorykę Putina opartą o dążenia do „wirtualnego” pokoju. Ponadto UE nie może obawiać się odcięcia od rosyjskiego gazu, zbliżenie ze Stanami Zjednoczonymi jest w tej sytuacji absolutnie konieczne. Rosja jest przekonana, że UE nie potrafi podjąć spójnej decyzji, a redukcja zapotrzebowania na rosyjski gaz może zmienić ten pogląd. Niemcy, jako państwo aspirujące do objęcia przywództwa w Unii Europejskiej, wydaje się być gotowe do zmiany z pozycji pojednawczej, do pozycji gotowej do ewentualnej konfrontacji. Poruszono również kwestię NATO wskazując, że przystąpienie do organizacji jest suwerenną decyzją każdego narodu. Ukraina nie może przez to pozostać zawieszona w szarej strefie pomiędzy NATO a Rosją.
Rosja posługuje się językiem pełnym imperialistycznych akcentów, a elita rosyjska uważa że rozumie mentalność Ukraińców lepiej niż Zachód. To jedna z wielu opinii wyrażonych podczas debaty publicznej. Eksperci uważają również, iż w negocjacjach z Rosją potrzebna jest szybka reakcja zwrotna. Skutecznym podejściem w relacjach z Rosją jest podkreślanie rosnącej niezależności Europy od dostaw rosyjskiego gazu. Polska nie docenia swojej roli w konflikcie, a może stanowić przykład dla innych krajów NATO, że modernizacja narodowych sił zbrojnych jest konieczna. Polityka Rosji doprowadziła do powstania strefy „zamrożonych państw” takich jak Ukraina, Mołdawia czy Gruzja, które nie posiadają unormowanych relacji ani z Rosją ani z Unią Europejską i tkwią w stanie zawieszenia między Wschodem a Zachodem.
Więcej informacji na temat konferencji znajduje sie tutaj.
Zapraszamy także do wysłuchania publicznej debaty poniżej (w języku angielskim):
EU-Russia relations, where do we go from here – ECFR Warsaw Event by Ecfrwarsaw on Mixcloud
https://www.flickr.com/photos/61872701@N05/albums/72157643627099933