Amerykańskie wybory, europejski dylemat: UE i USA w świecie po erze Obamy

Znaczenie prezydencji Trumpa lub Clinton dla Europy – w jaki sposób kraje UE oraz UE jako całość powinny się na nią przygotować?

Goście

Jeremy Shapiro – Dyrektor ds. Badań, European Council on Foreign Relations

Sylke Tempel – Redaktor Naczelna, Internationale Politik oraz Berlin Policy Journal

Marcin Zaborowski – Wiceprezes, Szef Warszawskiego Biura, Center for European Policy Analysis

Moderacja

Piotr Buras – Dyrektor Warszawskiego Biura, European Council on Foreign Relations

Click on the button to load the content from www.mixcloud.com.

Load content

PHA+PGlmcmFtZSBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgaGVpZ2h0PSIxMjAiIHNyYz0iaHR0cHM6Ly93d3cubWl4Y2xvdWQuY29tL3dpZGdldC9pZnJhbWUvP2ZlZWQ9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cubWl4Y2xvdWQuY29tJTJGZWNmcl93YXJzYXclMkZhbWVyeWthJTI1QzUlMjU4NHNraWUtd3lib3J5LWV1cm9wZWpza2ktZHlsZW1hdC11ZS1pLXVzYS13LSUyNUM1JTI1OUJ3aWVjaWUtcG8tZXJ6ZS1vYmFteSUyRiYjMDM4O2hpZGVfY292ZXI9MSYjMDM4O2xpZ2h0PTEiIHdpZHRoPSIxMDAlIj48L2lmcmFtZT48L3A+

Warszawskie Biuro European Council on Foreign Relations zorganizowało debatę publiczną:

Amerykańskie wybory, europejski dylemat: UE i USA w świecie po erze Obamy

16 września w godzinach 11:30-13:00

w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie

Mimo nie kończących się narzekań po obu stronach oceanu, sojusz atlantycki funkcjonował w ostatnich latach zupełnie nieźle. Dla Stanów Zjednoczonych sojusznicy europejscy byli – indywidualnie i za pośrednictwem NATO i UE – najważniejszymi partnerami w polityce światowej. Dla Europy sojusz służył utrzymywaniu zainteresowania i zaangażowania USA w sprawy europejskie nawet wtedy, kiedy Bliski Wschód stanął w ogniu, a Azja zaczęła stanowić dla nich coraz kluczowe wyzwanie. Ale dzisiaj, po raz pierwszy od pokoleń, sama idea sojuszu między USA a Europą, kwestionowana jest przez jednego z kandydatów do fotela prezydenta USA. Donald Trump postrzega go w kategoriach instrumentalnych i krótkofalowych. Hillary Clinton jako prezydent USA stanowiłaby dużo mniejsze wyzwanie, ale rosnące w USA oczekiwanie, że Europa weźmie większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo wymagać będzie od UE stosownej odpowiedzi. Jak powinna ona wyglądać  w kontekście spodziewanych wyzwań, które w przypadku jednego z kandydatów mają wręcz egzystencjalny charakter? Przedmiotem dyskusji było pytanie o znaczenie prezydencji Trumpa lub Clinton dla Europy oraz rekomendacje, w jaki sposób kraje UE oraz UE jako całość powinny się na nią przygotować. 

Relację z debaty można przeczytać tutaj.