Wymiana Waszczykowskiego nic nie da

Dopóki PiS traktuje zagranicę jako zagrożenie dla „dobrej zmiany”, wymiana ministra Waszczykowskiego nic nie da.

PiS nie tyle jest nieudolny w polityce zagranicznej, ile świadomie inaczej definiuje jej fundamentalne założenia. Konfrontacja na arenie międzynarodowej doskonale służy narracji oblężonej twierdzy i w ten sposób wspiera „dobrą zmianę”. Wymiana szefa MSZ bez zmiany tego paradygmatu nic nie zmieni, UE pozostanie dla PiS sferą zagrożeń, a nie szans

Zapowiadana rekonstrukcja rządu PiS daje na siebie czekać, wskutek czego coraz większy staje się znak zapytania w kwestii przyszłego kursu polityki zagranicznej. Szef MSZ Witold Waszczykowski uważany jest za jednego z pierwszych do  wymiany, zaś możliwość porozumienia między Pałacem Prezydenckim a siedzibą PiS na Nowogrodzkiej, za sprawą którego ośrodek prezydencki przejąłby osierocone stery polskiej dyplomacji, elektryzuje wielu obserwatorów.

Lista potknięć i porażek aktualnego kierownictwa MSZ jest długa (vide tekst Piotra Pacewicza). Tak więc zmiany oczekiwane są z pewną dozą optymizmu i nadzieją, że ktokolwiek zastąpi krytykowanego i we własnej partii, i w dużej części opinii publicznej (często z przeciwstawnych powodów) ministra, Polska stać się może partnerem bardziej przewidywalnym i mniej irytującym. (…)

Pełny tekst autorstwa Piotr Burasa, który ukazał się na stronie OKO.Press znajduje się tutaj.