Spotkanie autorskie o Brexicie z Kalypso Nicolaïdis

Rozmowa z Kalypso Nicolaïdis o jej nowej książce i o tym, jak mity kształtują nasze zrozumienie Brexitu.

6 września mieliśmy przyjemność wraz z Visegrad Insight organizować spotkanie autorskie z członkinią Rady ECFR, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, Kalypso Nicolaïdis. Było ono poświęcone jej nowej książce „Exodus, Reckoning, Sacrifice: Three Meanings of Brexit”, w której prof. Nicolaïdis opisuje, jak poprzez odwołania do mitów głęboko zakorzenionych w świadomości społecznej konstruowane i kontestowane jest znaczenie Brexitu. Namawia ona do lepszego zrozumienia tego mitycznego podglebia obecnego sporu po to, by zrozumieć stanowisko drugiej strony i tym samym odwrócić proces polaryzacji, a także po to, by móc lepiej pojąć emocjonalne źródła konfliktów wewnątrz Europy i odpowiedzieć na nie, reformując Unię Europejską.

Prof. Nicolaïdis zachęcała do bardziej zniuansowanego podejścia w sporze o Brexit i stwierdziła, że twarda postawa obu stron w negocjacjach jest oznaką szkodliwego politycznego maczyzmu. Według niej wciąż możliwe są łagodniejsze, kompromisowe rozwiązania, które ograniczą koszty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i ułatwią budowę przyjaznych, konstruktywnych stosunków w przyszłości. Po prezentacji swojej książki prof. Nicolaïdis rozmawiała z uczestnikami o technicznych i politycznych problemach takiego porozumienia, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii irlandzkiej.

Serdecznie zachęcamy do kupna i lektury książki „Exodus, Reckoning, Sacrifice: Three Meanings of Brexit”. Dostępna jest ona na Amazon (miękka oprawa lub Kindle), Waterstones (miękka oprawa) lub na stronie wydawcy (ebook w trzech różnych formatach).

Kalypso Nicolaïdis jest wykładowczynią stosunków międzynarodowych i dyrektorką Centrum Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Kieruje katedrą Studiów nad Europą Południowo-Wschodnią na Oksfordzie i jest członkinią Rady ECFR. Wcześniej była profesorem w Kennedy School of Government Universytetu Harvardzkiego i Emil Noel-Straus Senior Fellow w NYU Law School. W latach 2008-2010 była członkinią tzw. Grupy Refleksji nad przyszłością Europy do 2030 r. pod przewodnictwem Felipe Gonzelza i pod egidą Rady Europejskiej. Służyła również jako doradca ds. Europejskich dla George’a Papanderou w latach 90. i na początku lat dwutysięcznych, dla rządu holenderskiego w 2004 r., a także dla rządu brytyjskiego, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, OECD i UNCTAD. Regularnie pisze o stosunkach międzynarodowych, zarządzania globalnego, etyki handlu, prawa i promocji demokracji, a także o wewnętrznych i zewnętrznych aspektach integracji Europejskiej. Jej ostatnie książki to „Exodus, Reckoning, Sacrifice: Three Meanings of Brexit”, „Echoes of Empire: Memory, Identity and Colonial Legacies”, „Normative Power Europe Revisited” i „European Stories: Intellectual Debates on Europe in National Context”.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.