Polska wobec Niemiec – błędne kalkulacje

Po raz pierwszy w historii Niemcy znajdują się w Europie w sytuacji, kiedy nie są adresatem próśb o wsparcie, lecz sami oczekują pomocy ze strony europejskich partnerów.

Zwrot polityczny w Polsce nastąpił dla Niemiec w najgorszym możliwym momencie. Po raz pierwszy w historii Niemcy znajdują się w Europie w sytuacji, kiedy nie są adresatem próśb o wsparcie, lecz sami oczekują pomocy ze strony europejskich partnerów.
 
Już w kryzysie strefy euro względna izolacja Niemiec w Europie i brak zrozumienia dla ich polityki oszczędności powodowały, że Berlin bardzo doceniał wszelkie oznaki poparcia dla swojego kursu, co widać było dobrze w relacjach z Polską. Warszawa, po części z przekonania, po części z wyrachowania, udzieliła kredytu zaufania niemieckiemu przywództwu i retorycznie wspierała politykę zaciskania pasa, chętnie posługując się przykładem polskiej transformacji jako dowodem na to, że takie recepty przynoszą pozytywny skutek. (…)
 
Cała treść artykułu autorstwa Piotra Burasa dostępna jest na stronach Kultury Liberalnej.
 
© Zdjęcie – Cameron Parkins, Creative Commons
 
 

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.