Paradoks Maribu: Sukces jemeńskiej prowincji w samym środku wojny domowej

Jedna prowincja może być modelem dla reszty Jemenu, jeśli międzynarodowi gracze, w tym Europa, wyciągną z tego przykładu odpowiednie wnioski

Zdjęcie zrobione przez Will De Freitas via Flickr

W momencie, gdy wraz z bitwą o kontrolowany przez Huthich port w Al-Hudajdzie pogłębia się jemeński kryzys, opublikowany w przez ECFR raport wskazuje na iskierkę nadziei: prowincję Marib w północnym Jemenie, która przekształciła się z jednego z najbardziej problematycznych obszarów kraju w jeden z najbardziej stabilnych.

Co kryje się za względnym sukcesem Maribu? Adam Baron, policy fellow w Europejskiej Radzie Spraw Zagranicznych, dzieli się ekspercką analizą, w jaki sposób nieśmiały ruch w stronę decentralizacji władzy opłacił się w miejscu, które wcześniej było areną walk.

Marib może teraz służyć za model dla reszty kraju, ale tylko jeśli międzynarodowi gracze, w tym Europa, wyciągną z niego wnioski.

Adam Baron stwierdza: „Jemen jest w kawałkach: szukanie jednego, ogólnego politycznego rozwiązania dla tego kraju jest daremnym wysiłkiem. Obszary takie jak Marib wskazują jednak na potencjalne ramy dla stabilizacji w całym kraju. Lekcją wyniesioną z Maribu jest waga wzrostu gospodarczego, który odbywa się w ramach prawa i pozostaje w rękach lokalnych podmiotów, i usług publicznych dla stabilizacji fragmentu Jemenu.”

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.