Oświadczenie zaniepokojonych Europejczyków w sprawie Ukrainy

Krwawe wydarzenia na Ukrainie zszokowały Europejczyków

Krwawe wydarzenia na Ukrainie zszokowały Europejczyków. Podczas posiedzenia Rady Spraw Zagranicznych w lutym, Unia Europejska wyraziła swój głęboki niepokój przedłużającym się kryzysem politycznym na Ukrainie i obiecała „szybko zareagować w razie pogorszenia sytuacji”. Dzisiaj, w sytuacji gdy ludzie umierają na ulicach Kijowa w wyniku braku zgody ukraińskich  elit władzy pod przywództwem prezydenta Janukowycza na polityczny dialog, nadszedł najwyższy czas, żeby Unia poparła swoje słowa konkretnymi działaniami. Ukraina nie może być pozostawiona samej sobie w tym kryzysie, który doprowadził ją na skraj wojny domowej.

Wzywamy Instytucje UE oraz państwa członkowskie do podjęcia działań przeciwko tym decydentom reżimu Janukowycza, którzy są odpowiedzialni za prześladowania, represje i przemoc. Wszystkie państwa UE powinny wykorzystać dostępne środki, żeby sprawdzić, czy majątki i aktywa Ukraińców trzymane za granicą nie naruszają miejscowych przepisów i regulacji finansowych. Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, które zostanie zwołane jutro przez Catherine Ashton powinno podjąć decyzję o nałożeniu sankcji na reżim, włączając zakaz wydawania wiz oraz zamrożenie aktywów. Musimy wesprzeć Ukraińców, którzy nie przestają wierzyć w europejską przyszłość dla swoich dzieci.

Pełna lista sygnatariuszy dostępna jest tutaj

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.