Oświadczenie Profesor Danuty Hübner

Oświadczenie prof. Danuty Hübner w sprawie wydarzenia w Katowicach i głosowania w Parlamencie Europejskim za rezolucją wzywającą polski rząd do dialogu.

„Ruch Narodowy Region Śląsko-Zagłębiowski, Młodzież Wszechpolska – Okręg Śląski, Górnośląskie Stronnictwo Narodowe i ONR Brygada Górnośląska (Narodowe Katowice), postanowili ukarać polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, w tym również mnie, ustawiając szubienice na pl. Sejmu Śląskiego, przed pomnikiem Wojciecha Korfantego i wieszając na nich nasze wizerunki. Działo się to pod ochroną polskiej, państwowej policji, co jest dla mnie czymś zdumiewającym.

Ten dowód postępującego zawłaszczania polskiej przestrzeni publicznej przez siły nacjonalistyczne był jednym z głównych powodów, dla których głosowałam nad ostatnią rezolucją Parlamentu Europejskiego dotyczącą przestrzegania praworządności w Polsce.

Głosowałam przeciw przejawom rasizmu i narastającej faszyzacji oraz atmosferze przyzwolenia ze strony władz, co było widoczne 11 listopada w czasie tzw. Marszu Niepodległości. Ten dzień powinien być świętem każdej i każdego z nas. Niestety, już od kilku lat grupy nacjonalistyczne bezwstydnie to święto nam kradną. Czuję się tym głęboko poruszona oraz wstrząśnięta brakiem adekwatnej reakcji urzędów i ministrów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.

To, co się zdarzyło w Katowicach jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że moi koledzy: Róża, Danuta, Julia, Barbara, Michal i ja mieliśmy rację.”

Całe oświadczenie, z które pochodzi powyżsy fragment, znajduje się na stronie internetowej prof. dr hab. Danuty Huebner.

European Council on Foreign Relations nie zajmuje stanowisk zbiorowych. Publikacje ECFR reprezentują jedynie poglądy poszczególnych autorów.