Очертаване на китайския възход на Западните Балкани
В ново специално издание Владимир Шопов събира, съпоставя и анализира китайското присъствие на Западните Балкани
Едно от най-значимите геополитически събития в Европа през последното десетилетие е появата на Китай като сила в Западните Балкани. Това е част от стремежа на Пекин към интернационализация и част от рамката „16 плюс 1“ на Си Дзинпин, която цели засилване на сътрудничеството с държавите от Централна и Източна Европа.
Навлизането на Пекин в региона следва следната формула:
- Възползване от регионалните слабости: геополитическа несигурност, непълен достъп до европейския пазар, високи нива на емиграция, недостатъчно инвестиции, корупция и автократично, непрозрачно управление;
- Затвърждаване на надмощие в множество критични сектори: енергетика, инфраструктура, общество (култура, академични среди, образование, медии) и политика (регионална и национална);
- Свързване на региона: разработване на по-широк кръг от заинтересовани партньори с цел засилване на цялостното влияние;
Многоаспектният възход на Китай в Западните Балкани изненада много политици, а други се отнесоха с пренебрежение към тази тенденция поради липсата на надеждни и достъпна информация.
Преди срещата на върха ЕС-Китай на 1 април, ЕСВП публикува специално издание, „Очертаване на китайския възход на Западните Балкани“, в което Владимир Шопов събира, съпоставя и анализира китайското присъствие в региона. Той подробно разглежда шестте държави от Западните Балкани: Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия. Събирането на данните е осъществено от експерти от страните в региона.
Проектът комбинира количествения и качествения подход, поставяйки анализа в широк политически контекст, включително войната на Русия в Украйна и специалните отношения на Китай с Русия. В специалното издание се разглеждат и бъдещите посоки за политическо, икономическо и социално развитие в региона.
Европейският съвет за външна политика не заема колективни позиции. Този коментар, както всички публикации на ЕСВП, представя само авторовото мнение.