Назначенията на Доналд Тръмп: какво следва за Европа и за външната политика на САЩ
Доналд Тръмп избира членовете на администрацията си. Кой ще ръководи ключови външнополитически позиции?
На 20 януари 2025 г. Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ. В Европа витае несигурност относно бъдещия подход на Тръмп към външната политика и дали той може да действа според радикалните си обещания по отношение на европейската сигурност; да сведе до минимум ролята на САЩ в НАТО; да изтегли американските войски от Европа; или да принуди Украйна да сключи мирно споразумение, което включва териториални отстъпки за Русия и военен неутралитет за Украйна.
В европейските столици всички погледи са насочени към предстоящите назначения в кабинета на Тръмп в областта на външната политика и сигурността. Очакванията са, че ако максимата „персоналът е политика“ е вярна, то назначенията на Тръмп на ключови позиции в кабинета (включително Държавния департамент, Съвета за национална сигурност и Пентагона) могат да помогнат на европейците да разчетат посоката на неговата втора външнополитическа програма.
Кабинетът на Тръмп за втория му мандат вероятно ще бъде по-съгласуван с инстинктите му по отношение на европейската сигурност и ангажимента на САЩ към европейските им съюзници. Следователно, идентифицирането на трите външнополитически племена на Републиканската партия е от съществено значение за тълкуването на назначенията на Тръмп.
Мнозинството от традиционния републикански външнополитически елит в Конгреса (“the primacists”) подкрепя глобалното лидерство на САЩ. Те смятат, че водещата роля на Вашингтон в НАТО и продължаващата подкрепа за Украйна са от стратегически интерес. Другите две групи (“the prioritisers”, “the restrainers”) твърдят, че подкрепата на САЩ за Украйна изчерпва военния капацитет на Вашингтон в регион, който не е от ключов стратегически интерес, и настояват за приоритетно насочване на финансови и военни ресурси към Индо-тихоокеанския регион за справяне със заплахата от Китай. Третата група особено иска САЩ да се съсредоточат върху проблемите у дома – като се започне с охраната на южната граница на страната с Мексико – и да проявят сдържаност при разполагането на военна сила в чужбина.
В крайна сметка и привържениците на сдържането, и привържениците на приоритизирането искат Европа да поеме пълна отговорност за собствената си сигурност и за сигурността на Украйна, като позволи на САЩ да се съсредоточат върху Китай и вътрешните си проблеми.
Самият Тръмп смята, че по време на първия му мандат доминираният от първата група (“the primacists”) кабинет е саботирал външнополитическата му програма в сътрудничество с „дълбоката държава“. Той нарече много от съветниците си от първия мандат „глобалисти и подпалвачи на войни“ и обеща да ги изключи от втората си администрация. Това беше потвърдено чрез съобщението на Тръмп, че няма да покани Майк Помпео и Ники Хейли във втория му кабинет. Неговият син, Доналд Тръмп младши, е ключов член на преходния екип на Тръмп: той сподели в X, че „движението „Спрете Помпео“ е страхотно, но не е достатъчно“ и обеща изцяло да изкорени „ неоконсерваторите и военните ястреби“ от следващия административен състав.
Но съобщението, че Тръмп е избрал конгресмена от Флорида Майкъл Уолц и сенатора Марко Рубио съответно за съветник по националната сигурност и държавен секретар, показва, че кабинетът на Тръмп за втори мандат е готов да приеме някои привърженици на глобалната роля на САЩ, макар и с известни корекции.
Уолц и Рубио са видни „китайски ястреби“ в Конгреса. Уолц, който преди това е бил съветник в администрацията на Джордж Буш-младши, е силно критичен към разходите на САЩ за помощ на Украйна, като твърди, че трябва да се прекрати политиката на „празен чек“ и да се прехвърли отговорността за отбраната на Украйна на богатите европейски държави – по-специално Франция, Германия и Обединеното кралство. Уолц се изказа и срещу кандидатурата на Украйна за членство в НАТО. По подобен начин Рубио става все по-критичен към подкрепата на САЩ за Украйна. Той вижда най-голямата задача на САЩ в това да „принуди остарелия външнополитически балон да промени приоритетите си и да се съсредоточи върху най-неотложната заплаха за САЩ: Китайската комунистическа партия. А това ще изисква компромиси и споделяне на тежестта…“.
С други думи, и Уолц, и Рубио са се отървали от предишните си глобалистки убеждения. Те искат да сложат край на войната на Русия в Украйна възможно най-скоро, да прехвърлят отговорността за Украйна на Европа и да насочат вниманието на САЩ към събитията в Индо-тихоокеанския регион.
Същото важи и за назначението на Елиз Стефаник, която Тръмп назначи за следващ посланик в ООН. По време на мандата от 2016 до 2020 г. те не се съгласи с позицията на Тръмп по отношение на НАТО и се противопостави на усилията на администрацията да постигне споразумение с талибаните. Въпреки това Стефаник се оказва ревностен поддръжник на Тръмп, като оказва подкрепата си за него по време на изслушванията за импийчмънт по украинския казус през 2019 г. и след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. Това, заедно с откритата ѝ подкрепа за Израел, ѝ осигурява място на масата. Предвид общото пренебрежение на Тръмп към ООН и други международни институции, ролята на Стефаник вероятно ще бъде подобна на тази на Хейли по време на първия мандат на Тръмп. Тя се фокусираше най-вече върху застъпничество за Израел и защита на оттеглянето на администрацията на Тръмп от международни споразумения и институции.
Засега изглежда, че привържениците на сдържаща и приоритизираща роля на САЩ глобално ще управляват политиката спрямо Украйна. Това изглежда включва най-вече противопоставяне на членството на Украйна в НАТО, като същевременно се засилва очакването, че европейците трябва да поемат колективна отговорност за предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна – и да подкрепят споразумението, сключено с посредничеството на Тръмп между руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски.
Но как администрацията на Тръмп ще подходи към външната политика по отношение на Близкия изток, не е толкова ясно. За разлика от възгледите си за Европа, Уолц и Рубио запазват силни примасистки възгледи за Близкия изток, особено по отношение на израелско-иранския въпрос. По въпроса за подкрепяните от САЩ израелски военни удари срещу Иран, техните възгледи потенциално биха могли да влязат в конфликт с тези на истинските приоритизатори като бъдещия вицепрезидент Джей Ди Ванс. Последният обеща, че няма да подкрепи разрешаването на военни удари по Иран и желае да предотврати всякаква ескалация в региона, която може да доведе до засилване на участието на САЩ.
И накрая, ще се появи важна динамика между ключовите членове на кабинета и „корпоративната“ група около Тръмп. Влиятелни личности като Елон Мъск, Ричард Гренел и Джаред Къшнър не попадат официално в нито едно от външнополитическите племена. Но силните им бизнес интереси в други региони – на Мъск в Китай, а на Къшнър в Близкия изток и арабските държави от Персийския залив – означават, че те невинаги са в унисон с идеите, лансирани от приоритизиращите членове на кабинета на Тръмп. Съществува възможност за конфликт между бизнес интересите на Мъск в Китай и силно ястребовия подход на Уолц, Ванс или потенциалния следващ търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър. Проектите на Къшнър за мир в Близкия изток също може да не съвпаднат с привържениците на приоритизиране и сдържане във външната политика, които се стремят да се оттеглят от региона и да избегнат ескалация с Иран на всяка цена. За разлика от тях обаче външнополитическите въпроси от втори порядък ще бъдат изцяло ръководени от онези, като Гренел, които едновременно са начело и имат категорично мнение. В този случай най-добрият пример са Западните Балкани.
Съществува и възможността Тръмп да поднесе изненада: той е непостоянен и непредсказуем и вече се люшкаше между различните външнополитически племена по време на първия си мандат. Но в крайна сметка липсата на съгласуваност във външната политика на Тръмп означава, че неговите външнополитически съветници също разполагат с достатъчно пространство, чрез което да развиват и определят обсега на действие на САЩ. Макар че резултатите вероятно ще бъдат объркани и непоследователни, от решаващо значение е правителствата на европейските държави да се подготвят за външната политика на втория мандат на Тръмп. Тя няма да прилича на нищо, което видяхме през първия му мандат.
Европейският съвет за външна политика не заема колективни позиции. Този коментар, както всички публикации на ЕСВП, представя само авторовото мнение.