Какво означава изборът на Тим Уолц за външната политика на САЩ

Камала Харис попълни листата на Демократическата партия като избра Тим Уолц за свой кандидат за вицепрезидент. Ето какво може да означава този избор за бъдещето на външната политика на САЩ

Камала Харис номинира губернатора на Минесота за кандидат за вицепрезидент на президентските избори в САЩ
Изображението е на picture alliance / Anadolu | Kyle Mazza
©
Също достъпен на

Камала Харис избра симпатичния, посещаващ щатски панаири, ловуващ губернатор на Минесота, за свой вицепрезидент. Ник Уолц наскоро влезе в заглавията на вестниците, наричайки Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс „странни“. Избирайки бял мъж от Средния Запад, Харис балансира листата на Демократическата партия по същия начин, по който го направи Джо Байдън, избирайки нея през 2020 г. От другата страна на Атлантическия океан обаче се знае малко за ефекта от този избор върху външната политика на САЩ.

Внимателният глобализъм на Уолц

Листата Харис-Уолц не е традиционно атлантическа, нито пък има особено силен външнополитически опит. Като демократи, те вероятно ще последват бившите администрации на Обама и Байдън в укрепването на връзките между Европейския съюз и САЩ. Изборът на Харис обаче показва, че листата на демократите произлиза от малките селски градове в Америка, скептична е към военните интервенции и иска да се чува гласът на работническата и средната класа.

Уолц неколкократно е изразявал подкрепата си за Украйна. Победа на демократите до голяма степен ще доведе до приемственост на американския подход към войната. Сред избирателите обаче има скептицизъм към изявленията на Байдън за безкрайна помощ за Украйна. Това, в комбинация с историята на Уолц, който се противопоставя на войните и подкрепя дипломатически инициативи, може да накара Харис да даде приоритет на договарянето на примирие. Що се отнася до Газа, Уолц се присъединява към основното демократично течение в подкрепа на Израел, но през март призова за „работещо прекратяване на огъня“, следвайки линията на Харис. Той описа антивоенните избиратели в първичните избори в своя щат като „граждански ангажирани“, демонстрирайки желание да разбере тяхната позиция и разминавайки се с по-твърдолинейните произраелски демократи.

Възгледите на Уолц спрямо Китай са малко по-сложни. Той има тесни лични връзки с Пекин. Уолц преподава английски език в Гуандун в продължение на една година, след което е пътувал до Китай близо 30 пъти, включително за медения си месец. Въпреки това, от позицията на конгресмен и член на комисия, съблюдаваща нарушенията на човешки права в Китай, Уолц многократно е критикувал Пекин. През 2016 г. пък се срещна с Далай Лама.

Учител, ветеран, реалист

По време на мандата си в Камарата на представителите на САЩ от 2007 г. до 2019 г. външнополитическите позиции на Уолц демонстрираха предпазливите му инстинкти на здрав разум, в унисон с лагера на реалистите в партията. По време на кампанията си за Конгреса през 2006 г. той бе в опозиция на войната в Ирак, През 2016 г. Уолц подкрепи дипломацията в Сирия, през 2015 г. подкрепи ядреното споразумение с Иран и последователно се застъпваше за реформа на военните сили. Той си спечели репутацията на центристки демократ, който е готов да се противопостави на партийната линия, особено по военните въпроси и ветераните.

Произходът на Уолц може да му помогне да получи подкрепата на независими, колебаещи се и нерешителни гласоподаватели. Неговата житейска история е завладяващ разказ за човек, който сам е постигнал успехите си, но е приземен във всекидневната реалност. Той е политик от работническата класа със селски произход, ветеран от въоръжените сили, учител в държавно училище, член на профсъюз, футболен треньор и първият кандидат в листата на Демократическата партия след Джими Картър, който не е учил право. Всъщност Уолц е по-скоро човек на здравия разум и моралните ценности, отколкото на експертните познания, а външната му политика също може да бъде такава.

Европейският съвет за външна политика не заема колективни позиции. Този коментар, както всички публикации на ЕСВП, представя само авторовото мнение.