Да намериш приятели: Европа, Сърбия и литиевият катализатор 

Ново споразумение на ЕС за лития може да подобри управлението в Сърбия, ако Съюзът се възползва максимално от това ново партньорство с Белград. 

BELGRADE, SERBIA – JULY 19: Serbian President Aleksandar Vucic and German Chancellor Olaf Scholz hold a joint press conference following the signing of a strategic memorandum of understanding on raw materials, electric vehicles, and the production of electric vehicle batteries in Belgrade, Serbia on July 19, 2024. Filip Stevanovic / Anadolu
БЕЛГРАД, СРЪБИЯ – 19 ЮЛИ: Сръбският президент Александър Вучич и германският канцлер Олаф Шолц провеждат съвместна пресконференция след подписването на стратегически меморандум за разбирателство
Изображението е на Филип Стеванович / Anadolu
©
Също достъпен на

Материални стойности 

Литият играе централна роля в глобалния преход към устойчива и чиста енергия. Той е ключов компонент за батериите на електрическите автомобили, наред с други употреби. 

От 2021 г. насам Европейският съюз е подписал партньорства за осигуряване на доставките на важни суровини с 14 държави, сред които Аржентина, Норвегия и Замбия. Съюзът има за цел да премине от изкопаеми горива към възобновяеми енергийни източници и чисти технологии, с което да стане климатично неутрален до 2050 г. 

ЕС официално се ангажира с насърчаването на демокрацията и върховенството на правото по целия свят, но най-вече в непосредствените си съседи – включително страните от Западните Балкани. 

Съвместна работа със Сърбия 

Този месец Сърбия и ЕС проведоха в Белград среща на високо ниво, на която присъстваха германският канцлер Олаф Шолц и заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович. Двете страни подписаха споразумение за устойчиви суровини, вериги за производство на батерии и електрически автомобили. Сега те възнамеряват да изготвят пътна карта в рамките на шест месеца, съдържаща конкретни действия за развитие на стратегическо партньорство. На срещата на върха в Белград присъстваха и представители на автомобилните производители Мерцедес-Бенц и Стелантис. 

Тънкият момент 

В Сърбия се намира едно от най-големите находища на литий в света. Долината Ядар се оценява на 200 млн. тона литиева руда, която има потенциал да задоволи 10 % от световното търсене на литий. Това може да помогне за създаването на 1,1 милиона електрически автомобили годишно

Демокрацията, върховенството на правото и медийните свободи се влошиха при управлението на сръбския президент Александър Вучич. Притесненията относно управлението накараха критиците да се опасяват, че новото стратегическо партньорство няма да успее да осигури регулаторна рамка, която да гарантира отговорни минни практики в Сърбия.   

Все още няма много признаци, че ЕС ще използва този нов аспект на отношенията си със Сърбия, за да увеличи натиска за промяна чрез процеса за присъединяване към ЕС. В Белград, Шолц потвърди, че Германия е готова да подкрепи Сърбия за прокарването на реформи в областта на демокрацията и върховенството на правото.   

Също така, като страна-кандидатка, Сърбия трябва да приведе външната си политика и политиката си на сигурност в съответствие с тази на ЕС. Но тя все още прилага санкциите на Съюза срещу Русия, след нахлуването в Украйна. И докато ЕС полага усилия за намаляване на риска в отношенията си с Китай, Вучич прие китайския лидер Си Дзинпин в Белград през май и подписа противоречив договор за екстрадиция, който може да изложи на риск китайски дисиденти. Изглежда, че сръбските власти се целят и в антивоенно настроени членове на руската диаспора в страната. Критиците са прави, че ЕС отдавна изисква от сръбските власти да направят подобрения, но без резултат. Въпреки това има шанс този път да е различно. ЕС има реална възможност да повлияе върху доброто управление и най-добрите практики чрез новото партньорство, което крие огромен потенциал за развитието на Сърбия. Силната регулаторна рамка е абсолютна необходимост. Най-малкото, ЕС трябва да покаже, че ще спре партньорството, ако Сърбия не успее да реши проблемите, свързани с управлението и практиките. 

Европейският съвет за външна политика не заема колективни позиции. Този коментар, както всички публикации на ЕСВП, представя само авторовото мнение.