Възстановяване на Украйна: как подходът „превенция преди всичко“ може да спести разходи и да предотврати разрушения

Надеждна противовъздушна отбрана и позволение за по-гъвкаво използване на западните оръжия ще насърчат украинците да се завърнат у дома, ще гарантират защита на енергийните доставки в страната и ще стимулират украинската икономика

July 9, 2024, Kyiv, Ukraine: A worker lifted by a crane, clears debris at the destroyed Ohmatdyt children’s hospital in Kyiv after a Russian missile attack. Russia hit the main children’s hospital in Kyiv with a missile attack on Monday. (Credit Image: © Andreas Stroh/ZUMA Press Wire
9.06.2024: Работник, вдигнат с кран, разчиства отломки от разрушената детска болница „Охматдит“ в Киев след руска ракетна атака. Русия удари с ракетна атака главната детска болница в Киев
Изображението е на © Andreas Stroh/ZUMA Press Wire
©
Също достъпен на

„Най-добрата реконструкция е, когато изобщо не е необходима.“ Това отбеляза германският канцлер Олаф Шолц на конференцията за възстановяване на Украйна по-рано това лято. Той беше прав в оценката си, но действията и думите се разминават. В разсъжденията си за войната, западните съюзници на Украйна не вземат предвид разходите за възстановяване и реконструкция. Въпреки това подходът „превенция преди всичко“ би довел до различни решения. Осигуряването на засилена отбрана на Украйна би било по-евтино в дългосрочен план, не само чрез предотвратяване на физическо унищожение, но и чрез даване на възможност за възобновяване на нещо, което прилича на нормален живот. Този подход ще покаже на европейските избиратели, че лидерите инвестират сега, за да спестят по-късно.

При сегашното положение, възстановяването на Украйна ще изисква най-мащабния план за икономическо възстановяване в Европа след края на Втората световна война. Световната банка изчислява, че разходите могат да достигнат 486 млрд. долара.

Разрушенията в Украйна са причинени не само от руски сухопътни войски, но и от огневи позиции във вътрешността на Русия. Тъй като членството на Украйна в НАТО не е на дневен ред, физическите щети могат да бъдат сведени до минимум чрез стабилна мрежа за противовъздушна отбрана. Западните партньори трябва да снабдят Украйна с ракети с далечен обсег, одобрени за използване срещу цели на руска територия. Освен военните съображения, това бързо ще намали бъдещите разходи за възстановяване.

Берлин все още не е предоставил на Украйна произведени в Германия крилати ракети „Таурус“, които биха позволили на Киев да поразява руски цели дълбоко зад фронтовата линия, включително военни бази, складове, логистични центрове и летища, от които Русия извършва нападения. По подобен начин САЩ ограничават Украйна да използва тактически ракетни системи с голям обсег на действие за нанасяне на удари дълбоко в руската територия.

Ако съюзниците променят позицията си, населението и инфраструктурата на Украйна могат да получат достатъчна защита – с потенциално трансформиращ ефект. Европейците и украинците ще могат да преминат към по-задълбочени разговори за процеса на възстановяване – и ще могат да го направят по-рано и на по-ниска цена.

Наред с многобройните ползи, тази защита ще даде тласък в три основни посоки.

Хората

Завръщането на хората в трудоспособна възраст в Украйна е важна предпоставка за успешното възстановяване и икономическо стабилизиране на страната. Проучвания показват, че напускането на украинците оказва значително въздействие върху икономиката на страната. Загубата е между 2,7 % и 6,9 % от БВП на годишна база. Кумулативните икономически загуби през следващите десет години могат да достигнат 113 млрд. долара. Известно е, че ситуацията със сигурността е ключов фактор за завръщането на украинските бежанци. Една система за противовъздушна отбрана, която защитава цивилните и военните (по-голямата част от които са били цивилни преди пълномащабното нахлуване), би могла да насърчи завръщането на хиляди, ако не и на милиони хора.

Енергетика

Защитата на небето на Украйна ще защити и енергийната ѝ мрежа. Руските атаки са унищожили около 80 % от топлофикационните мощности на Украйна и една трета от хидроенергийните мощности на страната. В резултат на това е още по-важно да се защитят останалите производствени мощности. През април 2024 г. руските военни унищожиха турбините, генератора и трансформатора на електроцентралата „Трипиля“ – най-големият доставчик на електроенергия за три украински региона, включително Киев – използвайки само няколко ракети. Украинските въоръжени сили видяха предстоящата атака на екраните на системите за противовъздушна отбрана, но не разполагаха с необходимите ракети за прихващане. Експертите изчисляват, че възстановяването на електроцентралата може да отнеме до седем години и да струва стотици милиони долари. Това можеше да се избегне, ако страната разполагаше с достатъчно средства за защита на централата в самото начало.

Инвестициите в отбранителни системи ще облекчат логистичната тежест, свързана с възстановяването на повредена инфраструктура на толкова голяма територия. Те допълнително ще насърчат украинците да се завърнат, знаейки, че ще могат да запалят осветлението у дома си или да получат достъп до енергийните ресурси, необходими за функционирането на бизнеса им.

Бизнес и търговия

През първата година на войната Украйна загуби 30-35% от своя БВП. Микро-, малките и средните предприятия са гръбнакът на икономиката на страната и осигуряват 74% от работните места. Въпреки това те пострадаха неимоверно много. Средната финансова загуба на едно предприятие възлиза на 227 000 долара.

Украинските предприятия са силно зависими от противовъздушна отбрана, включително тези, които зависят от пристанищата на страната. Русия се възползва от слабите отбранителни способности на Украйна, като унищожи над 200 пристанищни инфраструктурни съоръжения, намалявайки капацитета на страната за внос и износ. По подобен начин много големи предприятия и индустрии разчитат на статична инфраструктура и непрехвърляеми активи, което не им позволява да се преместят. Всички те зависят от противовъздушната отбрана; всички те генерират данъци за държавата и осигуряват устойчивост на правителството.

Надеждна противовъздушна отбрана ще послужи и като силен сигнал за доверие към чуждестранните инвеститори. Това важи особено в случай, че европейските съседи на страната затворят небето над Западна Украйна. Украинското правителство проучва как би могло да отвори отново цивилното въздушно пространство в тази част на страната. Това би подпомогнало значително икономическото развитие на Украйна и би улеснило пътническите пътувания.

*

За да се намалят разходите за възстановяване, Украйна и нейните съюзници трябва да мобилизират ресурси още сега, за да победят Русия и да осигурят траен мир. Най-ефективното и рентабилно решение за мира и възстановяването би било присъединяването на Украйна към НАТО. Следващият най-добър вариант остава мантрата, че най-доброто възстановяване утре е въоръжаването днес.

Европейският съвет за външна политика не заема колективни позиции. Този коментар, както всички публикации на ЕСВП, представя само авторовото мнение.