България е определена като лидер в изследване за външната политика на ЕС заради спрения "Южен поток"

България е определена като лидер в изследване за външната политика на ЕС заради спрения "Южен поток"

© Надежда Чипева, Капитал

България е определена като лидер в тазгодишното издание на Бележника на европейската външна политика (European Foreign Policy Scorecard) заради усилията на страната да намали зависимостта си от Русия. Конкретната причина е замразяването на проекта "Южен поток" през юли 2014 г.


"Въпреки че това се случи след значителен натиск от страна на Европейската комисия, решението костваше много на България, която е почти напълно зависима от руска енергия", пише в обобщението за страната.


Бележникът на Европейския съвет по външна политика (ECFR) разделя страните основно на "лидери" и "изоставащи". Под лидер се разбира страна, която директно е повела някаква инициатива, като е убедила други държави да участват или пък индиректно, чрез примера си. Изоставащите, наречени slackers, са страни, които възпрепятстват или блокират развитието на политики, които да служат на интересите на Европа, за да преследват свои собствени тясно определени или краткосрочни национални интереси.




По различните компоненти държавите могат да бъдат както лидери, така и изоставащи. Тази година България е лидер само по показател енергийна диверсификация, но пък не изостава по нито един. Миналата година страната изоставаше по 3 показателя и не беше лидер по нито един.


Германия е първенец в изследването, тъй като е лидер по 17 показателя и не изостава по нито един. Гърция и Словения по никакъв показател не са лидер или изоставащ, а най-новата членка на ЕС, Хърватия, само изостава заради това, че е намалила дела на международната помощ за развитие като процент от БВП.


Румъния се представя значително по-добре от България. Страната е била за пример, като е попречила на свои граждани да участват в изграждането на еврейски поселения на Западния бряг, като по този начин е рискувала собствените си дипломатически отношения в името на единната европейска политика. Северната ни съседка изостава заради по-малко предоставяна международна помощ за развитие и заради политиката си за климатичните промени.

Ключови думи към статията: