Успех в Сърбия и Косово и провал в Сирия бележат външната политика на ЕС

Според доклад на Европейския съвет по външна политика 2013 г. като цяло е била по-добра от 2012 г. за ЕС на международната сцена

Историческото споразумение между Сърбия и Косово и договорката с Иран за ограничаване на ядрената програма в замяна на частичното вдигане на санкции - това са двете най-големи постижения на Европейския съюз по отношение на външната политика според Бележника на европейската външна политика, публикуван в четвъртък от Европейския съвет по външна политика (European council on foreign relations – ECFR). Преговорите между Белград и Прищина започнаха още през 2011 г. Сключването на споразумението освен личен успех за върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън проправи и пътя към еврочленство за Сърбия, а Косово също направи важна крачка в тази посока. Сделката с Иран пък увеличи вероятността за намиране на цялостно решение без военна интервенция.

Една добра година

Като цяло през 2013 г. ЕС се представя значително по-добре на международната сцена отколкото през 2012 г. През изминалата година се видяха сигнали за стабилизиране и устойчивост след две години доминиране на кризата в еврозоната; бяха положени основните на успехите през 2014 г. Предизвикателствата идваха от съседните държави. Конфликтът в Сирия се влоши още повече, а ЕС преживя голям удар при отказа на Украйна да подпише споразумението за асоцииране. Но като цяло има подобрение в отношенията с Китай, в разширяването и в Близкия изток и Северна Африка. По-зле е представянето в отношенията с Русия, управлението на кризи и многостранните въпроси.

Отличници и изоставащи

Бележникът на ECFR разделя страните основно на "лидери" и "изоставащи". Под лидер се разбира държава, която директно е повела някаква инициатива, като е убедила други държави да участват, или пък индиректно, чрез примера си. Изоставащите, наречени slackers, са страни, които възпрепятстват или блокират развитието на политики, които да служат на интересите на Европа, за да преследват свои собствени тясно определени или краткосрочни национални интереси. По различните компоненти държавите могат да бъдат както лидери, така и изоставащи. Така например Германия е изоставаща по 4 показателя, но е лидер по други 10. България изостава по 3 показателя, но не е лидер по нито един (виж графиката). Първенец е Франция, която по принцип вътре в ЕС е по-пасивна, но президентът Франсоа Оланд се изявяваше на международната сцена. Показателно за това са интервенциите в Мали и Централноафриканската република. Париж имаше ключова роля и в Сирия и Иран, въпреки че невинаги имаше много последователи, отбелязват авторите на доклада. Великобритания е на второ място заради приноса й в същите сфери, както и в преговорите между Сърбия и Косово.

Неохотният лидер

Германия заема интересна позиция, като е сред първенците както в изоставащите, така и в лидерите. Най-голямата икономика в ЕС през 2013 г. беше вглъбена във вътрешната си политика заради парламентарните избори през септември, но пък зае по-критична позиция към Русия и изигра важна роля в преговорите за зоната за свободна търговия със САЩ. Въпреки това Берлин не сътрудничеше на Европейската комисия в усилията за решаване на проблема с евтините китайски соларни панели и не намали зависимостта си от руския газ.

Големият съсед на Изток

Според Бележника на ECFR e изненадващо колко разочароващо е представянето на ЕС в отношенията му с Русия предвид единодушието на европейците. "За съжаление през 2013 нямаше дори и маргинални ефективни политики" в отношенията с Русия, пише в доклада. "Европа не беше достатъчно наясно с истинската природа на дебатите в Украйна и тези между Киев и Москва и не успя да реагира на руския натиск нито на политическо, нито на икономическо ниво. Разкъсван между нормативния и геополитическия подход към Урайна, ЕС в крайна сметка не отигра нито един от двата добре. След като прекара години в убеждаване на Русия да действа по-решително в Сирия, Европа изведнъж нямаше нито роля, нито обща позиция, когато Русия в крайна сметка поведе инициативата за унищожаването на сирийския химически арсенал", твърдят експертите от ECFR.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    goshogoshev avatar :-?
    goshogoshev
    • + 1

    Някой вярва ли в това "историческо "споразумение

    Нередност?
  • 2
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • - 2
    • + 1

    Веднъж Сърбия да влезе в ЕС динамиката в отношенията с Косово доста ще се промени, та дори и заедно да бъдат приети.

    Нередност?
  • 3
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • - 4
    • + 1

    Че не я разбират политиката в ЕС, това е ясно и без дълги анализи....

    Нередност?
  • 4
    tulsa avatar :-?
    тулса
    • - 2

    "ЕС преживя голям удар при отказа на Украйна да подпише споразумението за асоцииране"Какъв точно е "ударът"?Аз досега си мислех,че единствено Украйна има полза от готвеното асоцииране, а за ЕС това е един едва ли не ..филантропичен акт.

    Нередност?
  • 5
    tulsa avatar :-|
    тулса
    • - 2
    • + 1

    Някой би ли ми подсказал къде точно е българското знаме на кръглата маса на картинката преди инфото или там са "насядали" само крал Артур и верните му рицари?

    Нередност?
Нов коментар