Великобритания гласува "Вътре" или "Вън" от ЕС: всичко за Brexit

Защо британският референдум е важен, какво се случва днес и всичко, което може да сте пропуснали, в една статия

Рекорден брой гласоподаватели са се регистрирали да гласуват днес - 46, 599,537 души. От техния избор зависи съдбата на Великобритания и Европа
Рекорден брой гласоподаватели са се регистрирали да гласуват днес - 46, 599,537 души. От техния избор зависи съдбата на Великобритания и Европа
Рекорден брой гласоподаватели са се регистрирали да гласуват днес - 46, 599,537 души. От техния избор зависи съдбата на Великобритания и Европа    ©  Neil Hall
Рекорден брой гласоподаватели са се регистрирали да гласуват днес - 46, 599,537 души. От техния избор зависи съдбата на Великобритания и Европа    ©  Neil Hall

Големият ден на британския референдум настъпи. Следващите 24 часа ще са от ключово значение за бъдещето не само на Обединеното кралство, но и на обединена Европа. Ефектите от вота ще се усетят силно, включително и до България.

В деня на самия избор, ще постъпва сравнително малко информация, защото британските медии са задължени да не влияят на избора с отразяването си. Ако искате пълна картина от мястото на събитието, лайв-блоговете на BBC, Guardian, Independent и разбира се, специалната секция на FT ще дават добър обзор на случващото се в Обединеното кралство днес (Последни данни от социологическите проучвания може да видите тук). Освен това базираният във Великобритания Институт за Европейски политики ще следи във Live блог последните развития преди и по време на референдума във Великобритания този четвъртък и ще предостави първи анализи и коментари на резултатите.

Урните затварят в 22 ч. местно време, което е 0 часа българско време. Около 46 млн. души имат право да гласуват в този референдум, който ще реши съдбата на Великобритания за години напред, а вероятно и на ЕС. Екзит полове няма да има, но резултати ще могат да бъдат следени в реално време през цялата нощ (Independent има добра разбивка към колко часа ще излезе всеки важен град и какво ще индикира той).

За да разберете защо това, което се случва на другия край на Европа е важно за вас, "Капитал" ви припомня темата на последния ни брой: "Защо Brexit трябва да ни тревожи". Тук също така са събрани на едно място най-важните ни статии за ефектите от референдума в последните месеци.

Най-новото накратко:

Последните проучвания преди отварянето на урните сочат, че кампанията за оставане има сериозна преднина от 10 процента. Паундът стигна най-високото си ниво за годината, преди началото на референдума. Brexit и ефектите му в пет графики.

България нямаше да излезе от ЕС ако проведе референдум днес, но има причини да се притеснява.

А какво става, ако излязат

Ето ги и първите сценарии за това какво ще се случи, ако вотът "За" напускане на ЕС от страна на Великобритания. Според директора на брюкселското бюро на Reuters Алистър Макдоналд през първата седмица след Brexit европейската политическа сцена ще бъде разклатена, но финансовите институции, които са подготвили планове за подобен случай - не.

По-притеснителен е ефектът от първите 100 дни след евентуално излизане на Великобритания - през уикенда следват избори в Испания, където анти-европейските леви партии са във възход, а това са само първите от много ключови за съдбата на Европа избори, които предстоят в следващата година. От Citi Research Economics твърдят в свой доклад, че ако вотът подкрепи оставане на Великобритания в ЕС, това ще окуражи финансовите пазари в краткосрочен план, ще стимулира паунда, растежа на британската икономика през втората половина на годината и цените на рисковите активи.

Страховитите сценарии при Brexit

Като начало, да уточним че кампанията за оставане все още е напред, макар и с доста малка преднина. Според анализаторите от Сити, базовият сценарий все пак е оставане в ЕС, макар и с тревожно малка разлика.

Социолгическите проучвания и речите на политиците не са единствените фактори, които насочват общественото мнение - трагичната смърт на лейбъристкия депутат Джо Кокс от ръката на краен британски националист, крещящ "Моето име е "Смърт за предателите, свобода за Британия", предизвика сериозно разклащане на позициите на лагера за напускането на ЕС.

Ако обаче сценарият се развие по обратен начин, последиците за Великобритания ще бъдат доста тежки, или поне това е картината, която ни описва британският финансов министър Джордж Озбърн. Прогнозите на министъра за "черна дупка от 30 млрд. паунда" в публичните финанси на страната трябваше да стреснат гласоподавателите, които смятат, че страната би спечелила от Brexit и съкращаването на вноските на Великобритания към ЕС. И не бяха единствените черни сценарии, които финансовото министерство публикува - през април то прогнозира, че ако Великобритания гласува да напусне ЕС, "ще бъде перманентно по-бедна", което означава 6% свиване на икономиката до 2030 г., по 4300 паунда (5390 евро) годишно по-малко за всяко семейство и нужда от увеличение на данъците.

Това е силно критикувано от кампанията за напускане на Великобритания, която обвини Озбърн в пристрастност, а анализите на финансовото министерство - в тенденциозност. Критиките на Brexit-ърите биха била основателни, ако огромна част от анализаторите не заставаха на страната на кампанията за оставане и не подкрепяха неблагоприятни (макар и не толкова драматични) сценарии за бъдещето на Великобритания извън ЕС.

А ехото на Brexit-a се чува далеч отвъд пределите на континентална Европа и Острова. Преди седмица централните банки по света обявиха, че преценяват рисковете от възможното излизане на Великобритания от ЕС.

Европейското бъдеще на Великобритания

Европейските реакции също не закъсняха. Миналия понеделник германският финансов министър Волфганг Шойбле отхвърли идеята, че Великобритания може да последва швейцарския или норвежкия модел на облагодетелстване от единния пазар, без да е член на съюза. Остава въпросът и по кой път ще поемат преговорите за подписване на търговски споразумения между Великобритания, ЕС и третите страни.

Рискът от Brexit събуди страховете на инвеститорите около балансите на банките в еврозоната и акциите им се сринаха повече от тези на британските. Българският банков сектор е сравнително изолиран, тъй като тук няма британски банки, а местните банки вече практически не зависят за финансиране от компаниите-собственици им, при Brexit за страната ни ще има много други преки и косвени ефекти.

Какво става с българите и България

Един от тях е неясната съдба на десетки хиляди български граждани - студенти, професионалисти и нискоквалифицирани кадри - които работят на Острова. "Капитал" разговаря с няколко души, които споделиха най-сериозните си притеснения относно бъдещето им след референдума. Освен сънародниците ни във Великобритания, ние самите може да изпитаме много косвени ефекти от напускането ѝ. Brexit би довел до някои много сериозни размествания в баланса на силите в Брюксел, като блокът би загубил целен либерален съюзник, а промените в политиките на финанси, данъчно облагане, енергетика и социална политика ще се усетят и в България.

Пред "Капитал" основателят и изпълнителен директор на Европейския съвет за външна политика (ECFR) бе категоричен, че България ще пострада, ако ЕС влезе в цикъл на дезинтеграция. А това са само политическите рискове на ниво ЕС - ако пазарите се разтърсят след Brexit, това може да повлияе много сериозно на икономиките на страните от ЕС, в това число и българската.

Бизнес ъгълът на Brexit

Повечето големи международни компании се обявиха против излизането на Великобритания от ЕС, а засилилата се през миналата седмица позиция на лагера "За" напускането на Великобритания накара немските компании да замразят своите инвестиции в страната. Още от март обаче бизнесът започна да се готви за евентуален изход на Великобритания от ЕС. Докато социологическите проучвания показваха ту превес на поддръжниците на Brexit, ту възвръщане на позициите за "оставащите", цената на паунда спрямо долара лъкатушеше нагоре - надолу.

Отварянето на избирателните секции завари паунда на най-високата му стойност за годината. Британската лира е увеличила цената си с почти процент на валутните пазари в Азия за последния ден и е достигнала до 1.4844 долара за паунд, съобщава FT. За сравнение, в края на февруари, когато референдума бе обявен, притесненията на чуждестранните инвестиори доведоха до срутване на цената на паунда до 1.38 паунда за една британска лира.

Между другото, ако сте крайно убедени, че едната страна ще спечели, "Капитал" направи кратък наръчник в какво да инвестирате. Обратно на бизнес ефектите от референдума,проучване на Британската търговска камара пък посочи, че над половината британски компании също не искат страната да напуска съюза. Любопитно е обаче, че много от малките семейни бизнеси са по-склонни да подкрепят Brexit.

Ако пък имате време и искате да се потопите в дебатите на британските политици, можете да изгледате "Великия дебат" по BBC от вторник вечер.